İstanbul için yol haritası! Bakan Özhaseki açıkladı: 15 güne ilan ederiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir TV programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, 6 ay içerisinde 100 bine yakın köy evinin teslim edileceğini duyururken, İstanbul’un dönüşümü için önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, ‘15 güne ilan ederiz’ dedi. 

Bakan Özhaseki’nin açıklamaları şu şekilde: 

“850 binbe yakın yapımızın zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Zarar gören insan sayısı 14 milyon civarında. Zarara uğrayan iş yeri, evleri yapıp teslim edecek olsak sadece yapım masrafları 100 milyar doların üzerinde. Ortada müthiş bir zarar var. 

Şehirlerin çeperlerinde 160-170 bin civarında konutların inşaatlarına başlanmış. Boşaltılan alanlarda inşaatlara başlayalım diye bir karar aldık. Her yerde hazine arazisi olmuyor.  

Birkaç tane yeni projeler var. Şehirlerin meydan ve çevresine bizler başlyırouz. Hatay’da Meclis binasının olduğu yerin çevresi, Asi Nehri’nin etrafı, oralara başlayalım diye karar verdik. Malatya’da tarihi mekan var Valiliğin karşı tarafında büyük çarşıların olduğu, oralarda inşaatta başladık. 

‘250 BİN CİVARINDA BAĞIMSIZ BİRİMİN İNŞAATINA BAŞLADIK’ 

Başlayabildiğimiz inşaat sayısı bağımsız birim olarak 250 bini buluyor. 250 bin civarında bağımsız birimin inşaatına başladık. Bunların her birinin teslim süresini de 1 sene gibi gördük.  

Nisanda başlanmıştı, şimdi aralık ayında, ocak, şubat ayında vermeye başlıyoruz. 9 ay sonra 10 ay sonra bu teslimleri yapmaya başlıyoruz. 

‘100 BİNE YAKIN KÖY EVİNİ 6 AY İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ’ 

Köy evleri için deprem şurasında alınan karar vardı. Artık çelik yapıya geçelim. Biz şimdi çelik yapının standartlarını geliştirdik. Üzerine kaç ton çelik kullanılacağı ile ilgili standarları geliştirdik. 100 bine yakın köy evini 6 ay içerisinde bitireceğiz. 

Önümüzdeki yılın yaz aylarına kadar bütün köylü vatandaşlarımızın herkesin hakkını vermiş oluruz. 

‘YARISI BİZDEN’E BAŞVURU SAYISI KAÇ OLDU? 

Sayı 245 bini buldu.  

KONUTLARIN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN NE KADAR SÜRE LAZIM? 

Eskiden 3’te 2 çoğunluk aranırken artık 50+1 yeterli oldu. İstanbul’da 170 bin civarında bağımsız birim devam ediyor. Şu anda 200 bin acil dönüşmesi gereken var, 600 bin riskli gözüken var. 

İSTANBUL İÇİN YOL HARİTASI: 15 GÜNE İLAN EDERİZ 

Arkadaşlarımız İstanbul için çalışıyor. 15 güne ilan ederiz. Şöyle yol haritası izleyeceğiz diye. Şunları söyleyebilirim Daha önce seçim öncesi ilan edilmiş olan Yarısı Bizden kampanyası var. Devlet diyor ki siz evinizi riskli görüyorsanız yapın evinizi biz size yarsını verelim. Bundan istifade edecek epey insan var. Bunlardan başlayarak yenilemek istiyor musunuz? Yarısını biz veriyoruz, devam edin diyeceğiz. Müthiş bir kolaylık.  

Rezerv alanlar belirledik. Evlerimizi yapacağız. Mali koşullarımız müsaitse evleri biz yapıp en riskli binaları taşıyacağız. Yepyeni binasını vereceğiz.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx