Ukrayna ilk kez 25 Aralık’ta Noel’i kutlamaya hazırlanırken Rusya, Herson’u vurdu: 80 yaş üzeri çift dahil 5 kişi hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’nın Herson kentine yaptığı topçu saldırısında aralarında apartmanı vurulan 87 yaşında bir adam ve 81 yaşında bir kadında bulunan toplamda 5 kişi hayatını kaybetti. 

Pazar günkü saldırılar, Ukrayna’nın Rus Ortodoks Kilisesi’nden sembolik olarak uzaklaşarak, Noel’i ilk kez 25 Aralık’ta kutlamaya hazırlandığı bir dönemde meydana geldi. 

Bombardımanda aralarında 15 yaşında bir çocuk da bulunan 9 kişi de yaralandı. Yerel yönetimin başındaki Oleksandr Prokudin, saldırıda özel bir tıp merkezi ve bir benzin istasyonunda da yangın çıktığını belirtti.

Ukrayna Başkanlık Ofisi’nin direktörü Andriy Yermak, “Düşman için tatil yok” dedi. Herson saldırısı ile ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Yermak, “Düşman bizim halkımızı öldürdüğü ve topraklarımızda kaldığı sürece bizim için var olmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Herson’a yapılan saldırılarda, bölgeyle aynı adı taşıyan merkezi de vuruldu. Rus güçleri, Dnipro Nehri’ndeki şehri ve nehrin batı yakasını yaklaşık bir yıl önce terk ederken, Herson’u sıklıkla vurmaya devam etti. 

Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Donetsk bölgesindeki Horlivka kasabası ise Kiev tarafından vuruldu. Ukrayna’nın topçu ateşinde bir alışveriş merkezinin ve birkaç binanın “yok olduğu” belirtildi. 

Rusya’nın işgal altındaki bölgeye atadığı vali, saldırıda bir kişinin öldüğünü ve altı kişinin yaralandığını ifade etti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir