Taşgetiren: CHP’deki ‘kök heyecanı’ fazla ideolojik körlük taşıyor

CHP’deki değişim, siyasetle ilgili herkesin gündeminde. Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, CHP’deki değişimle ilgili tartışmaları değerlendirdiği yazısında, “Hiç kimse ‘CHP bizi ilgilendirmiyor’ demesin, her parti herkesi ilgilendiriyor çünkü” diye yazdı. CHP’nin köklerine dönmesi önerisini “fazla ideolojik körlük taşıyor gibi” sözleriyle değerlendiren Taşgetiren’in “CHP’nin değişim sorunsalı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Şimdilerde bir kesimde CHP’yi köklerine döndürme heyecanı var. Ben o ‘kök heyecanı’nı, fazla ideolojik körlük taşıyor gibi görüyorum.

‘Eli CHP’ye gitmemek’ bir partiyi desteklemekten öte bir dip dalga. O son seçimde biraz ‘Eli Kılıçdaroğlu’na gitmemek’ tarzında da tezahür etti. CHP kitleleri kucaklayan bir parti gibi algılanmıyor o yaklaşımda, ‘yeni bir halk üretme iradesi’ olarak algılanıyor. ‘Fidelikte yeni bir halk üretme’ diye yazdım onu ben. O olmadı.

Şöyle farklı bir soru getireyim burada: Acaba Erbakan’ın yüzde 22’nin üzerine çıkaramadığı siyasi hareketi, onun içinden çıkan ve kendilerini ‘Yenilikçi’ diye niteleyen bir kadro ilk seçimde nasıl iktidara getirdi?

Bir söz söylediler: ‘Milli Görüş Gömleğini çıkarmak…’

Erbakan da ‘Ümmetin lideri’ idi. ‘Dünya Müslümanları’ onu da ümmeti kurtaracak lider olarak selamlıyorlardı, ama Türkiye’de oyu en fazla yüzde 22’ye ulaştı.

Ak Parti kurulunca da, oradaki oyların önemli bir kısmı ‘Milli Görüş gömleğini çıkardık’ diye yola çıkan eski Milli Görüşçülere aktı.

Kadrolar ideolojik bir başkalaşım mı yaşamışlardı yoksa, halkı yakalayacak bir dil bulmayı mı öncelemişlerdi? Tabii ki ikincisi…

Refah’ın en çok konuşulduğu günlerde sosyoloji eğitimi almış bir genç bana, ‘Erbakan’ın sözlerini önemsiyorum ama, sanki bana Türkiye’yi kökten değiştireceklermiş gibi geliyor, onu da gerçekçi bulmuyorum’ demişti. Bunu o zaman yazdım.

Ak Parti, o algıyı değiştirerek yola çıktı ve ilerledi.

Ne dersiniz CHP, Türkiye’yi yeniden ‘Tek Parti radikalizmin’e götürmeyi vaat ederse, halkla ilişkisini kendisini iktidara getirecek bir boyuta taşır mı?

Yoksa acaba Cumhuriyet Halk Partisi’nin asıl sorunu ‘Gerçekten Halk Partisi’ olamamaktan mı kaynaklanıyor?

Acaba CHP içinden bazı gömlekleri çıkartarak yola çıkacak yeni bir hareket mi doğmalı?

Bilmem ki… Benimkisi sadece ülke siyasetini etkileyen bir siyasi yapının daha sağlıklı katkılarda bulunabileceği bir niteliğe bürünmesi yolunda bir katkı… Hiç kimse ‘CHP bizi ilgilendirmiyor’ demesin, her parti herkesi ilgilendiriyor çünkü.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx