Sivillerin katli normal!

İşgalci İsrail’in Gazze’deki katliamlarının en büyük sponsoru konumundaki ABD, bu sefer Filistinli sivillerin İsrail bombardımanlarında can vermesini meşrulaştırdı. Bir basın toplantısında, İrail’in Gazze’ye yönelik hava operasyonları konusunda açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, ABD’nin İsrail’i Hamas’a karşı yürüttüğü savaşta sivil kayıplardan sakınmaya çağırdığını ancak sivillerin zarar görmesinin engellenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kirby, “Bu savaş. Bu bir çarpışma. Bu kanlı, çirkin ve giderek de karmaşık bir hale gelecek ve siviller zarar görmeye devam edecek” diyerek Filistinlilerin her gün katledilmesini normal bir şeymiş gibi ifade etti. Kirby, bütün dünyadan yükselen “Gazze’de ateşkes” talebinin ise “sadece Hamas’a yarayacağını” belirtti, ancak insani yardımların geçişini sağlamak için çatışmalara ara verilmesinin dikkate alınması gerektiğini

ifade etti.

İsrail’e veto kalkanı

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’ye insani yardım sağlanması için ateşkes öneren tasarıları daha önce 2 defa veto etti. Filistinlilerin temel insani ihtiyaçlardan mahrum kalmasını önemsemeyen ABD tarafı, veto kararlarını “İsrail’in meşru müdafaa hakkına değinilmemesi” sebebiyle aldığını açıklamıştı. ABD, daha önceki yıllarda da bütün dünyanın çağrılarına rağmen İsrail’in suçlarının durdurulmasını isteyen çok sayıda tasarıyı veto etmişti.

Medya objektif olursa bizi vurur

İşgalci güç Gazze’deki hava bombardımanlarına aralıksız devam ederken, katliamları hakkında dünya medyasında herhangi bir haber yapılmasını ise hazmedemiyor. İsrail’in eski Başbakanı Yair Lapid, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların medyada ele alınmasına ilişkin, “Uluslararası medya objektif olursa Hamas’a hizmet eder. İki tarafı da gösterirse Hamas’a hizmet eder” diyerek İsrail’i destek çıkmayan medya kuruluşlarını hedef aldı. Öldürülen Filistinlilerin haberinin yapılmasını “Bunu yaparlarsa bu, sadece Hamas’ın tarafından hikayeyi anlatmak olur. Bu, korkakça ve tembelce” diyerek tanımlayan Lapid, bu tutumun gazeteciliğin temelde ne olduğuna ilişkin fikre de hakaret teşkil ettiğini iddia etti. Lapid, 31 yıl gazetecilik yaptığını belirterek “İsrail’in eleştirilmesiyle sorunum yok ama bir tarafın yalan söylediğini, bir tarafın da gerçekleri doğrulamak için her türlü çabayı gösterdiğini bildiğinizde, en azından, yalanlara hiç bitmeyen bir platform sunmamanızı bekleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx