İsrail’in esir alma mizanseni deşifre oldu! ‘Hazır değildik’ itirafı

  • Haber7 – ÖZEL

İşgalci İsrail’in Gazze’de kendi vatandaşı 3 esiri keskin nişancıyla öldürmesi ülke kamuoyunda infiale neden oldu. İsrailli ordu yetkilileri peş peşe açıklama yaparken sorumluluğu kabullendi. Yaşanan olay İsrail’de büyük tepki çekti. Diğer taraftan İsrail’in “Hamas üyelerini esir alıyoruz” algısını oluşturmak için hazırladığı mizanseni de ortaya çıkardı.

GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜRÜLDÜLER

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Gazze’de 3 esirin İsrail askerlerinin ateşiyle öldürülmesi olayı ile ilgili yaptığı açıklamada “Yaşananlardan biz sorumluyuz” ifadesinde bulundu.

Bizim herhangi bir tehdide karşı hazır olmamız gerekiyordu. Ani bir karar da ölümlere yol açabiliyor” diyen Halevi, “Kaçırılan 3 kişi, kendilerini anlayabilmemiz için her şeyi yaptılar. Üzerlerinde herhangi bir şey taşıdıkları yönünde şüphe bırakmamak için gömleklerini çıkardılar ve beyaz bir kumaş parçasını salladılar. Buna rağmen beyaz bayrak kaldıranlara ateş edilmemesi yönündeki talimatlara uyulmadan üzerlerine ateş açıldı.” diye konuştu.

Ayrıca Halevi, “Gazze’deki esirlerimizin kaçma senaryosuna hazırlıklı değildik.” itirafında bulundu.

MİZANSEN ORTAYA ÇIKTI

Gerçekleşen olayın ardından İsrail’in Filistinli direnişçileri ve sivilleri esir almadan direkt olarak hedef aldığını ortaya koydu.

Geçtiğimiz günlerde “Hamas üyesi” diyerek Filistinli sivilleri ve gazetecileri rehin alan ve üstsüz bir şekilde toplayarak soğukta işkence eden işgalci İsrail’in söz konusu görüntüleri mizansen olarak çektiğini gözler önüne serdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir