“Derin Gırtlak” Varlık Fonu olayının şifrelerini anlattı . “McKinsey, 6 milyon doları iade etti.”

Toygun ATİLLA yazdı

ERDOĞAN TALİMATI VERDİ: “HESABINI SORUN”

“Göreceksin hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye başladı söze…

Öyle ya…

İlk kez AK Parti hükümeti döneminde böylesine bir soruşturma yapılıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatı vermiş, “Bu işin arkasında kim varsa sonuna kadar gidin. Devletin kasasından çıkan paraları bulun, hesabını sorun” demişti.
Erdoğan, başka bir şey daha söylemişti: Masumların zarar görmemesini, hukuk zeminin dışına çıkılmamasını tembihlemişti.
“Derin Gırtlak” yaşananların bir milat olduğunu söylüyordu.

DERİN GIRTLAK ANLATIYOR

Yazımda ondan “Deep Throat-Derin Gırtlak” diye bahsedeceğim.

Varlık Fonu eski Başkanı Mehmet Bostan ve iş insanı Bülent Göktuna’nın 25 milyon dolarlık usulsüz komisyona aracalık ettikleri ve devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla tutuklanmalarının ardından tanıştım onunla.
Derin gırtlak, hem olayların tam göbeğinde hem de çok dışında…
Belgelerle konuştu, anlattı, dinledim, sordum. Türkiye’nin gizli gündemi “Varlık fonu tutuklamalarının” perde arkasını anlamaya çalıştım.
Çok şey öğrendim.

75 MİLYAR DOLAR YÜZDE 3 FAİZ

Varlık Fonu kurulduktan kısa bir süre sonra iş insanı Bülent Göktuna, yüzde 3 faiz ve 35 yıl vade ile 75 milyar doları, dünya piyasasındaki fonlar aracılığı ile Türkiye’ye getireceğini söylemiş.
O günlerde, yüzde 6 faizle yurt dışından para bulan Türkiye için bu elbette fevkalade bir teklifti.

DERECELENDİRME, REFERANS ŞİRKETLERİNİN RAPORU

Bülent Göktuna’ya verilen adres ise Varlık Fonu idi.
Yapılacak işlem basitti. Varlık fonu içinde yer alan varlıkların değerlerin tespiti için yurt dışında anlaşılan derecelendirme ve referans şirketlerle anlaşılacak, sonrasında bunların raporlaması sonunda Türkiye’ye 75 milyar dolarlık fonun getirilmesinin yolu açılacaktı.

25 MİLYON DOLARLIK KOMİSYON ULUSLARARASI ŞİRKETLERE

Tam bu noktada “Derin gırtlağa” soruyorum. Bu 25 milyon dolar kimlere ödendi ? Konsorsiyum içinde hangi şirketler vardı ? 75 milyar dolarlık fon nereden gelecekti ?

Anlatıyor:
” Mc Kinsey’e 6 milyon dolar ödendi. New Oak Capital’e 3 küsür milyon dolar, iki yerel avukatlık bürosuna 500 bin dolar, Allen Assıciate’ye 2 milyon dolar, Deutsche Bank’a 3 milyon dolar, dünyanın en büyük hukuk bürosuna 4 milyon dolar, dünyanın en büyük hukuk ofisine 4 milyon dolar, geri kalanı ise derecelendirme şirketlerine ödendi”

TÜRKİYE 6 MİLYON DOLARI KURTARDI

Bu paranın hepsi gitti mi ? Kayıp 25 milyon dolar bu şirketlere mi dağıtıldı ? Bu para hangi sistem üzerinden bu uluslararası şirketlere aktarıldı ?

“Derin gırtlak” yanıtlıyor:
Aynen öyle, bu paranın gittiği yerler bu şirketler. Türkiye tarafından örtülü bir şekilde Bülent Göktuna’ya oradan da uluslararası şirketlere gönderildi. Ancak Mc Kinsey, 6 milyon doları iade etti. Türkiye ile halen iş yaptıkları için ilişkileri bozulsun istemediler”

YAPILAN TİCARİ BİR İŞLEM

Peki burada Bülent Göktuna ve Mehmet Bostan olayın neresinde ? 25 milyon doları bu uluslararası şirketler aldıysa, onların pozisyonu ne ?

Gülerek yanıtlıyor “Derin gırtlak”

“Bu olay daha çok su götürür. Onları hep birlikte yaşar görürüz. Bülent Göktuna, yapılan işlemin ticari bir işlem olduğu konusunda ısrarcı. Bunu savunmasında da söyledi. Kaldı ki ben de aynı fikirdeyim. Varlık fonu ile ticari bir anlaşma yaptıklarını bunun karşılığında da kendilerine ücret ödendiğini, kendi şirketleri üzerinden de bir takım şirketlere fon tedarik etmek için para ödendiğini belirtti. Bunlar zaten yapılan anlaşmalarla da sabit”

DEĞERLENDİRME RAPORLARI PAYLAŞILMADI

Madem yapılanlar ticari işlemden ibaret diyorsunuz ? Peki sorun nerde ?

“Sorun şu, Bülent Göktuna diyor ki, “31 tane şirketin, bankaların da dahil değerlendirme raporunu talep ettik. Bizimle bu raporlar paylaşılmadığı için bu fonlar da gelmedi. Bu ticari bir işlem. Bizim sahtekarlık yapmamız mümkün değil. Kime ne ödediğimiz belli. Tüm bu ödemeleri de varlık fonunun bilgisi dahilinde yaptık ”
Yani, gerekli şartlar yerine getirilseydi, 75 milyar dolar Türkiye’ye gelirdi. Ancak her nedense ve hikmetse o tarihte yüzde 6-7 ile kredi alınırken, yüzde 3 ile kredi getirmeyi taahhüt eden Bülent Göktuna, gerekli şartlar yerine getirilmediği için bu parayı getiremedi. Bu incelemenin yapılmaması, Türkiye’nin ucuz faizle kredi almaması için birileri araya girmiş midir ? Bunlar da çıkar. Hiçbir şey gizli kalmaz ”

“Derin gırtlak” ile konuştuklarımız elbette bu kadar değil. Gerisine de önümüzdeki günlerde devam edeceğiz.

NE OLMUŞTU?

2018’de Maliye ve Hazine Bakanlığına atanan Berat Albayrak, Varlık Fonunda 25 milyon dolarlık bir açık olduğunu tespit etti.

Yapılan incelemeler sonunda bu paranın Mneks Uluslararası Sermaye ve Yatırım Danışmanlığı firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Göktuna’ya transfer edildiği anlaşıldı.

Bundan sonrasında ise olaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el koydu. Olayı, Devlet Denetleme Kurulu’nun incelemesini istedi. Bu aşamada dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ise olayın Devlet Denetleme Kurulu’na gitmesine gerek olmadığı yönünde görüş belirtti.

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile olay Devlet Denetleme Kurulu tarafından incelendi ve en nihayetinde yargıya taşındı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx