Antakya TSO başkanı Yavuz: En büyük sorunumuz iş gücü

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Bünyamin Yavuz, bölgedeki son durumu Haber7’ye anlattı.

Antakya’nın yüzde 92’sinin yıkıldığının hatırlatan Yavuz, enkaz kaldırma çalışmalarının sonuna gelindiğini, diğer bir taraftan da kalıcı konutların temellerinin atıldığını bildirdi.

Üretim noktasında da bilgi veren Yavuz, üretim kapasitesinin yüzde 50’ye yükseldiğini belirtti.

“600 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ, İSTİHDAM SORUNU YAŞIYORUZ”

En büyük yıkımın yaşandığı illerin başında Antakya’nın geldiğinin altını çizen Yavuz, bölgenin yüzde 92’sinin yıkıldığını, halen enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Antakya’nın imarının yeniden planlaması gerektiğine dikkat çeken Yavuz, kalıcı konutlar için temellerin atılmaya başlandığını belirtti. “Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi. 600 bin kişinin bölgeden göç ettiğini ifade eden Yavuz, tersine göçü başlatmak noktasında kalıcı konutların öneminin altını çizdi. 

Bölgede yaşanan göçün nitelikli iş gücü sorununa neden olduğunu ifade eden Yavuz, iş insanlarının ve esnafların başka illerde ticaret yaptıklarına dikkat çekti.

 Kalıcı konutların teslim edilmeye başlanmasıyla iş insanlarının ve esnafların bölgeye geri döneceğini vurgulayan Yavuz, kalıcı konut yapımının daha da hızlandırılması gerektiğini belirtti.

“ÜRETİM KAPASİTEMİZİ YÜZDE 50’YE ÇIKARDIK”

“En büyük şansımız Organize Sanayi Bölgesi’nin depremde ağır hasar almaması” diyen Yavuz, OSB’de bulunan işletmelerin yüzde 90’ının üretimine devam ettiğini ve yüzde 50 üretim kapasitesiyle çalıştığını belirtti.

Antakya’nın özel teşviklerle cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, “Kalifiye elemanı bölgeye getirebilmemiz için vergi yükünün kaldırılmasını ve işçilere ek teşviklerin verilmesini istiyoruz. İş gücünü bölgeye çekebilmemiz için daha fazla teşvike ihtiyacımız var” diye konuştu. 

Depremlerde Küçük Sanayi Sitesi’nin yüzde 80’inin yıkıldığını hatırlatan Yavuz, sanayi sitesindeki esnafların yeterli düzeyde olmasa da iş yapmaya başladığını belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx