Yunanistan’da ‘casus yazılım’ skandalına Güney Kıbrıs’tan reaksiyon

Yunanistan’daki “casus yazılım” skandalının boyutları genişliyor. Dinlemeye takılan gazeteciler yargıya başvuruyor. Komşu ülkenin Cumhurbaşkanı hukukun üstünlüğünün korunması ikazında bulundu. Güney Kıbrıs’tan ise olaya reaksiyon geldi.

Kıbrıs güneyindeki ana muhalefet partisi AKEL yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl Larnaka’da tespit edilen, yasa dışı bir halde istihbarat toplayan siyah minibüs olayı ile ilgili soruları gündeme getirerek hükümete şu soruları yöneltti:

“Yazılımı Yunanistan’daki siyasetçileri ve gazetecileri izlemek için kullanılan şirketin merkezi Kıbrıs’ta iken, Kıbrıs Hükûmeti yapacak bir şeyi olmadığını mı düşünüyor? Bu şirketin sahibi tıpkı vakitte Kıbrıs Savcılığının peşinen akladığı siyah minibüsün de sahibi olunca, ülkenin ve Savcılığın başındaki isimler pozisyonlarının ne derece nazik olduğunun farkında değiller mi?”

Bu ortada, dinleme skandalıyla ilgili olarak Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumbas, AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanou ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GAZETECİLER SÖZ VERECEK

Atina ve Lefkoşa’da edinilen son bilgilere nazaran ise, Yunanistan’ın tanınmış gazetecilerinden Tasos Telloglou, PASOK-KINAL Lideri Nikos Androulakis ile gazeteciler Thanasis Koukakis ve Stavros Malichoudis’in telefonlarının dinlenmesi konusunda tabir vermek üzere bugün Yüksek Mahkeme savcısı Isidoros Doyakos’un huzuruna çıkıyor.

Doyakos, telefon dinlemeleriyle ilgili çok zımnî devlet dokümanlarında yer alan bilgilerin ulusal istihbarat servisi EYP’in dışına nasıl sızdırıldığına ait bir ön soruşturma yürütüyor.

Telekulak skandalının odağındaki isimlerden bir tanesi olan Thanasis Koukakis, 16 Ağustos’ta Yüksek Mahkeme savcısı tarafından -kendisini bilgilendirmek üzere- çağrıldı. Nisan ayından bu yana bir evvelki Yüksek Mahkeme savcısına dinlendiğini bildirmek isteyen ve birinci derece savcısına sevk edilen gazeteci, ağustos ayı ortasında İsidoros Doyakos’un kapısını çalacak.

Yunanistanlı bankacı ve işadamlarının davalarını araştırdığı periyotta (20 Haziran – 12 Ağustos 2020) kelamda ulusal güvenlik gerekçesiyle EYP tarafından çok kıymetli bir makus emelli yazılım olan ‘Predator’ aracılığıyla 2,5 ay boyunca izlenen Thanasis Koukakis, Yüksek Mahkeme Savcısı Doyakos’un derhal ve daha fazla gecikmeden bir dizi önemli aksiyonda bulunması gerektiğini talep ediyor.

‘KANUN DEĞİŞTİ, MUHALEFET TATMİN OLMADI’

Dinleme skandalının Yunanistan’da siyasi çalkantıya neden olduğu bir süreçte muhafazakâr Yeni Demokrasi Hükûmeti EYP ile ilgili bir kanun değişikliğine gitti.

Yunanistan basınına nazaran EYP ile ilgili acil kararları içeren Kanun, salı gecesi geç saatlerde, hükûmetin, izlenen rastgele bir kişinin izlemesi sona erdikten sonra bu bahiste bilgilendirilme hakkına sahip olmadığı istikametindeki değişikliğini yürürlükten kaldırmaksızın yayımlandı. Yeni kanun EYP’in kontrolüne yönelik birtakım yenilikler içeriyor.

SYRIZA ve PASOK hükûmet tarafından sunulan Yasa Tasarısı hakkında eleştirel yorumlarda bulunarak Başbakanlığı şeffaflığı güçlendirmemekle ve otoriter yollarda ısrar etmekle eleştirdiler.

SYRIZA’ya nazaran hükûmet Parlamentoda hesap vermekten kaçınıyor. Birebir vakitte EYP’in işleyişindeki şeffaf olmayan rejimi olduğu üzere müdafaaya, rastgele bir müracaat ya da inceleme olmaksızın gece vakti bir Yasa Tasarısı çıkarmaya çalışıyor.

SYRIZA açıklamasında EYP’in Başbakanlık tarafından denetim edilmesini ve liderinin Başbakan tarafından seçilmesini kabul edilemez bir gelişme olarak ele alıyor. Ana muhalefet partisi ayrıyeten, hükûmetin EYP’in vatandaşları bağlantılarının kapalılığının kaldırıldığı konusunda bilgilendirmesine müsaade vermemesini de tasvip etmiyor.

Dinleme skandalında başkanının telefonları dinlenen PASOK ise yeni yasanın “sadece yetersiz olmakla kalmayıp, SYRIZA’nın 2018’de kaldırmış olduğu EYP ile ilgili bir nezaret sistemi için yalnızca bir savcıyı görevlendirdiği için” ciddiye alınacak bir tarafının olmadığını söz ediyor.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ’ VURGUSU

Dinleme skandalı için Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou yankı getiren bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanının skandala müdahalesi bağımsız medya, anayasa uzmanları ve profesörlerin kapsamlı açıklama ve makaleleriyle hükûmeti topa tuttukları bir süreçte gündeme yansıdı.

Sakellaropoulou Danıştay’da vazife yaptığı sırada tabir ettiği durum ve görüşlerle dengeli bir biçimde “Anayasa’da ulusal güvenlik gerekçesiyle öngörülen istisna, ihtiyat ve istikrar siyaseti gerektiren güçlü bir memleketler arası ortamda ülkeyi muhafaza gereksinimiyle ilişkilidir. Bununla birlikte, bu karar katı bir biçimde yorumlanmalı ve uygulaması hukukun üstünlüğü ve orantılılık unsurlarına uygun olmalıdır. Hukuka sıkı sıkıya bağlılık ve devlet faaliyetlerinin şeffaflığı yalnızca ferdî hakların teminatı değil, tıpkı vakitte demokrasimizin kalitesinin de en kıymetli göstergesidir” açıklaması yaptı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı ayrıyeten, “Telefon dinleme davasının derhal ve tam olarak tahlile kavuşturulmasının yanı sıra EYP’in korunmasını gerektirmektedir. Parlamenter metotlara ve kurumlara bağlılık ve itidal ile bu başarılmalı. Demokrasiye hürmet ve demokrasinin savunulması partilerin, hiziplerin, şahısların ve makamların ötesine geçer. Bu hepimizin Yunan halkına karşı en büyük görevidir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.