Yunanistan Cumhurbaşkanı: Türkiye AB’yi tehdit ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece apansız gelebiliriz” kelamlarına Atina’da yansılar sürüyor. Son olarak Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Türkiye’ye yönelik çok sert açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamaları Atina’da gündemin birinci sıralarındaki yerini koruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu katıldığı aktiflikte “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece aniden gelebiliriz” tabirlerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın bu kelamlarının akabinde Atina idaresi, mevzuyla ilgili Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO’ya mektup göndermişti. Dün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (AB) başşehrine, AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ege sıkıntılarının tahliline ait Türkiye’nin tavrını ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildiği açıklandı.

Tartışma sürerken Yunanistan’dan son açıklama, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’dan geldi. Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova’yı dün akşam yemeğinde ağırlayan Sakellaropoulou, Türkiye’nin “AB’ye yönelik bir tehdit” olduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE KAYGILI ZİRA YUNANİSTAN GÜÇLENİYOR’

“Türkiye’nin revizyonist siyasetlerinin ve yasa dışı aksiyonlarının yalnızca Yunanistan’ı değil AB’nin tamamını tehdit ettiğini” savunan Sakellaropoulou, Türkiye’nin ve Rusya’nın bölgede önemli bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ise, Türkiye’nin Yunanistan güçlenmesi nedeniyle telaşlı olduğunu öne sürdü.

Erdoğan’ın son açıklamalarına değinen Panagiotopulos, “Her halükarda, karşı tarafa yönelik üslubu saldırgan bir düzeye yükseltmeden projelerle yanıt vermeyi tercih ediyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.