UCM ‘savaş suçu’ soruşturması açtı! 5 bin 710 Rus askeri öldürüldü Alman uçakları devriyeye başladı

RUSYA’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından başlayan savaşta 6. gün de çatışmalarla başladı. Belarus’taki barış müzakereleri, ikinci tur kararıyla biterken, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya hakkında ‘savaş suçu’ soruşturması açtı. İşte saat saat Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili son gelişmeler…

Ukrayna savaşının 6’ncı gününde Rusya’ya Lahey’den kötü bir haber geldi. Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısı Karim Khan, Ukrayna’da olası savaş suçları veya insanlığa karşı suçlar hakkında soruşturma başlatacağını duyurdu. Açıklama, Uluslararası Af Örgütü’nün Rusya’yı bir anaokuluna yönelik saldırı iddiasıyla kınamasının ardından geldi.

UCM Savcısı Karim Khan, Ukrayna’nın UCM üyesi olmamasına rağmen mahkemeye yargı yetkisi verdiğini söyledi ve ‘Ekibime tüm kanıt koruma fırsatlarını araştırma görevini verdim’ dedi. Khan, sürecin faha hızlı ilerlemesi için bir üye ülkenin harekete geçebileceğini belirtti. Bunun üzerine günün erken saatlerinde Litvanya, UCM’yi Rusya ve Beyaz Rusya tarafından Ukrayna’da işlenen olası savaş suçları hakkında soruşturma açmaya çağırdı.

12:40Rusya savaşın ne kadar süreceğini açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Ukraynaya yönelik saldırıların ne zaman biteceğiyle ilgili konuştu. Şoygu, “Rus Silahlı Kuvvetleri, belirlenen hedeflere ulaşılana kadar Ukrayna’da özel askeri operasyon yürütmeye devam edecek. Rusya’yı Batı’dan gelen askeri tehdide karşı korumak, Ukrayna’daki özel harekatın ana görevidir” dedi.

13:35Lavrov’den yeni nükleer silah açıklaması

 Rusya’dan yeni ‘nükleer silah’ tehdidi geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukranya’nın nükleer teknolojiye sahip olduğunu öne sürerek, “Bu tehlikeye cevap vermemezlik edemeyiz” dedi.

12:30Alman Savaş uçakları Polonya semalarında uçuyor

Almanya Hava Kuvvetleri Alman savaş uçaklarının Polonya üzerinde devriye gezdiğini açıkladı. Hava kuvvetleri Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Polonya üzerinde gökyüzünün güvenliğini sağlıyoruz” ifadesi yer aldı. Almanya Dün Baltık Denizi bölgesine Tornado savaş uçakları ve bir deniz devriye uçağı göndereceğini açıklamıştı.

11:38Zelensky’den yeni çağrı: Rusya’yı ekonomik olarak yok edin

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yeni açıklamalarda bulundu. “Roketler, bombalar durdurulsun diyen Zelenskiy, “Rusya’yı ekonomik olarak yok edin” çağrısı yaptı.

11:22Rusya kent merkezlerini aktif olarak bombalıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Podolyak, “Rusya siviller arasında can kaybı ve panik yaratmak için kent merkezlerini aktif olarak bombalıyor” açıklaması yaptı. Fransa Maliye Bakanlığı, AB, Rusya’ya karşı topyekûn bir ekonomik ve mali savaş yürütüleceğini açıklarken, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, “Belarus, Rusya’nın Ukrayna’daki harekatına katılmayı planlamıyor” dedi.

11:04Ukrayna 5 bin 710 Rus askerini öldürdük

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin son 5 gündeki kayıplarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan 5 bin 710 asker öldürüldü, 200 asker ise esir alındı. Son beş günde Ukrayna ordusunun, Rusya’ya ait 29 uçak, 29 helikopter, 198 tank, 846 zırhlı araç, 77 top ve 2 gemiyi imha ettiği belirtildi.

10:10Harkov’da patlama anı böyle görüntülendi!

Rusya – Ukrayna savaşı 6. gününde tüm şiddetiyle devam ediyor. Rus lider Putin’in işgal beklediğinden uzun sürmesi üzerine daha da acımasızlaştığı belirtilirken, Rus saldırıları sırasında Ukrayna’nın Harkov şehrinde yaşanan bir patlama kameralara saniye saniye böyle yansıdı.