“Türkiye’ye inanıyoruz, gelecek biziz”

Küçük esnaf ve sanayi erbabına uygun şartlarla kredi kullandırma maksadıyla 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde kurulan Halkbank, artık 84 yaşında. Banka, “Önce Halk, Sonra Bankayız” vizyonu ışığında kurumsal ve ferdi müşterilerine sunduğu finansal seçeneklerle Türkiye’deki ekonomik istikrarın korunması yolundaki misyonunu aksatmadan sürdürüyor.

1 TRİLYON TL’YE YAKLAŞAN ETKİN BÜYÜKLÜK

Halkbank, yeni yaşına girerken, Türkiye’nin dördüncü büyük bankası pozisyonuyla faal büyüklüğünü 965,3 milyar TL’ye yükseltti. 2022’nin birinci çeyreğinde 807,8 milyar TL’ye ulaşan toplam kredi sayısıyla ülke iktisadına finansal seçenekler sunmayı aralıksız sürdürdüklerini söz eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şöyle söyledi:

“Bankamızın dün olduğu üzere bugün de muvaffakiyetinin gerisinde tüm çalışanlarımızın emeği bulunmaktadır. Birlik, beraberlik, çalışma tutkusu, her gün tıpkı motivasyon ve istekle işlerimizin başındayız ortak amaçlarımıza ilerliyoruz. 23 bin 500 kişilik çalışanımız ve milyonlarca müşterimizden oluşan büyük Halkbank ailesi olarak bütünleşmiş biçimde ‘halkın bankası’ olmanın onurunu tüm kalbimizle hissediyoruz.

Başarılarla dolu yıllar geçirmenin ve kökleri ülkenin kuruluş ideolojisine uzanan değerli bir mirası sürdürmenin sorumluluğunu olduğu kadar gururunu da yaşıyor; gençliğimizin gücü, 84 milyonun gücü ve ticari hayata verdiğimiz takviyeyle başaramayacağımız hiçbir şeyin olmadığını biliyoruz. Türkiye’ye inanıyoruz; zira gelecek biziz. 84 yıllık seyahatimizde bize inancını esirgemeyen müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve tüm halkımıza samimiyetle teşekkür ediyoruz.”

GERÇEK DALIN, KOBİ’LERİN, ESNAF-SANATKÂRLARIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Gerçek kesimin gereksinimlerine uygun yenilikçi tahlillerle Türkiye’nin büyümesine 84 yıldır büyük katkı sağlayan Halkbank, kuruluş misyonuna uygun halde KOBİ’lere, esnaf ve sanatkârlara kıymetli dayanaklar sunmayı sürdürdü. Halkbank, KOBİ kredilerinde büyüklüğünü 255 milyar TL’lik hacim ve yüzde 18,4’lük pazar hissesiyle kesimdeki başkan pozisyonunu korudu. Son 5,5 yılda ulusal iktisada sağladığı 1,5 trilyon TL’yi aşan takviye ile gerçek kesimin her vakit yanında olduğunu kanıtladı. Kıymetli altyapı projelerine de takviye sağlayarak, ekonomik ivmenin çeşitlenmesine katkı sundu.

Salgın sürecinde olduğu üzere pandemi sonrası toparlanma devrinde de esnaf ve sanatkârların gereksinimlerine odaklandıklarını paylaşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Pandeminin ağır yaşandığı 2021 ve 2022 yıllarında esnafımıza toplam 52 Milyar TL fiyatında takviye sağlayarak; kredi kullanan esnaf sayımızı toplam 1,2 milyon bireye ve esnaf kredi bakiyemizi de 82,7 milyar TL fiyatına ulaştırdık” dedi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan

BAYAN TEŞEBBÜSÇÜ KREDİLERİ 125 BİN BAYANA ULAŞTI

Finansal dayanaklarında bayan girişimcilerin daima ön planda olduğunun altını çizen Osman Arslan, “İlk sefer düzenlediğimiz Halkbank Üreten Bayanlar Yarışması’yla bayanlara katkımızı yeni bir ufka taşırken, ülkemizin yalnızca ekonomik değil toplumsal dokusunu da geliştirdiğine tanıklık ettiğimiz bayan dayanaklarımıza orta vermeden devam ediyoruz. Bayan Teşebbüsçü Kredi Takviye Paketi’mizin hacmi 23 Mayıs prestijiyle 125 bin bayana ve 13,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Gelişen, genişleyen, çeşitlenen imkânlarımızla ‘Üreten Bayanın Bankası’ pozisyonumuzu pekiştireceğiz” açıklamasını yaptı.

TEŞEBBÜSÇÜ EKOSİSTEMİNİ BÜYÜTECEK YENİ FIRSATLAR

“Sadece bayan girişimcileri değil tüm teşebbüsçü ekosistemini büyütmeyi hedefliyoruz” diyen Osman Arslan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yeni devirde toplumumuzun girişimcilik hevesini kıymetlendirecek taraftaki atılımlarımızı hızlandırıyoruz. Üniversite mezunu genç girişimcilerden, kendi işini kurmak isteyen tecrübeli profesyonellere dek; Genç, Yiğit, Usta, Tekno, Halk ve Esnaf Teşebbüsçü Kredi alternatifleriyle girişimcilik dünyası için de en yanlışsız adresin Halkbank olduğunu göstereceğiz. Bu bakış açısıyla teknokentlerde çalışmalarını sürdürenlere de dokunuyoruz. Global yeniliklerin lokomotifini oluşturan teknoloji teşebbüslerine özel finansal avantajlar kurguluyor ve Halkbank’ın misyonuna uygun formda öncülüğümüzü gerçekleştiriyoruz. Yeni yaşımız arefesinde başladığımız Teşebbüsçü Kredilerimizde kısa müddette 5 bin girişimcide 600 milyon üzerinde bir kredi sayısına ulaşmış bulunmaktayız.”

HEM DİJİTAL HİZMETLERİNİ GELİŞTİREN HEM ŞUBE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜREN NADİR BANKALARDAN BİRİ

2021’de dijital kanallardan gerçekleştirilen bankacılık süreçlerinin oranının yüzde 87’ye yükseldiğini hatırlatan Arslan, “4,5 milyon müşteriye hizmet verdiğimiz ve 6 milyon bireye ulaşmayı hedeflediğimiz taşınabilir bankacılık, internet bankacılığı üzere alternatif kanallarımızla müşterilerimizin her an her vakit yanındayız. Fakat bir taraftan da ülkemizin pek çok yerinde finansal erişimin fiziki olarak kolaylaşmasına gereksinim duyan kısımların bulunduğunu biliyoruz. Yeni şube açılan yerlerde bir hareketlenme, bir kalkınma, ekonomik aktivitelerde bir ivme oluşmakta; esnafımız, girişimcimiz, üreticimiz daha rahat bir biçimde finansal sisteme entegre olmakta, avantajlı bankacılık uygulamalarından daha rahat faydalanabilmektedir. Ülke çapında 1028’e ulaşan şubesiyle Türkiye’nin üçüncü büyük şube ağına sahip bankası olarak gereksinim bulunan yerlerde, lokal ekonomik hareketliliğe katkıda bulunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

GÜLÜMSEYEN KİTAP PROJESİ

Ülke kalkınmasına yalnızca finansal değil toplumsal ve kültürel hizmetleriyle de takviye verdiklerini tabir eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Bankamız, kitap okuma alışkanlığını geliştirecek yeni bir kampanyaya da imza attı. ’Kitap Kardeşliği’ hissiyle konutlardaki kitapların bağışlanarak, kent merkezlerinden uzaktaki birinci ve ortaokulların yanı sıra huzurevlerinde kütüphanelerin kurulması amacıyla ‘Gülümseyen Kitap’ projesini başlattık. Proje kapsamında istekli tüm kitapseverleri harekete geçirerek, bir yılda en az 50 bin kitaba ulaşmayı, 500 okulun yanı sıra; çeşitli huzurevlerinde kütüphanelerin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” biçiminde konuştu.

7 BÖLGE VE 7 FARKLI KENTTEN GELEN ESERLER İLE “DÜŞÜN, DÖNÜŞTÜR, SÜRDÜR” STANDI

Halkbank’ın Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan 7 farklı kentten kız öğrencilerin kendi yaşadıkları etraf ve coğrafik koşulları göz önüne alarak resmettikleri ekolojik projeler, sıfır atık, sürdürülebilirlik ve etraf hassaslığı hususlarına dikkat çekebilmek hedefiyle gerçekleştirdiği proje Düşün, Dönüştür, Sürdür standı haline geldi.

İlköğretim öğrencisi kız çocuklarından gelen fikir ve fotoğraflar farklı disiplinlerdeki sanatkarlar tarafından yorumlanarak enstalasyonlar üretildi. Osman Arslan, “Düşün, Dönüştür, Sürdür standı ile tabiat, ekoloji, istikrar, gelecek, dönüşüm, umut kavramlarını; tabiatın tahribatını önlemeyi ve yine tamiratına dair tahlil odaklı bir bakış açısını temel alarak çocuklarımızın hayallerindeki dünyayı, sanatkarların üretimleri ile birleştirdik” dedi.

Halkbank, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 7 bölgeden yaratıcı fikir ve yapıtları ile standa katkı sağlayan tüm öğrencilerle öğretmenlerini Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde buluşturdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.