Trump yarım saat cezaevine girdi çıktı

Eski Başkan Donald Trump, 2020 başkanlık seçiminin sonucunu değiştirme girişiminden kaynaklanan suçlamalar nedeniyle bugün Georgia eyaletinin Atlanta kentinde cezaevine teslim oldu.

Trump, hakkındaki dördüncü iddianamede adı geçen diğer sanıklar gibi Fulton İlçe Hapishanesi’ne gitti ve burada eski Başkan’ın parmak izleri alınıp sabıka fotoğrafı çekildi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, P01135809 numarayla hapishane kaydı yapıldı.

Donald Trump yerel saatle 19:35’te Fulton hapishanesi binasına ulaştı. Eski ABD Başkanı Trump, hapishanede kayıt oluşturulması, parmak izi alınması ve sanık fotoğrafının çekilmesinin ardından hapishaneden ayrıldı.

Trump, 200 bin dolar kefalet ücretini ödediği için dava sürecinde hapishanede kalmayacak.

Öte yandan Trump hapishane binasına ulaşmadan saatler önce kendisine destek verenler çoğunlukta olmak üzere halk da hapishane binası yakınlarında toplandı. Trump’a destek verenler kendisinin sanık fotoğrafını tshirtlerin üzerine baskı yaptırarak giymek istediklerini söyledi.

Hapishane çevresinde Trump karşıtları da var. “Elindeki ”Biden’ı hapse tıkın” yazılı pankartla Trump’ı bekleyen ve Miami’den geldiğini söyleyen 81 yaşındaki Bob Kunst, “Bugün buradayım çünkü olanlar karşısında şaşkınlık içindeyim” dedi.

Emniyet yetkilileri hapishane ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Trump, kendisini koruyan gizli servis elemanlarıyla birlikte hapishane binasına geldi ve hapishane güvenliğine teslim oldu.

ABD tarihindeİlk kez eski bir ABD Başkanı teslim olmak üzere bir hapishane binasına bu şekilde giriş yaptı.

Trump, Georgia eyaleti seçim yetkililerine 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili Joe Biden karşısında aldığı seçim yenilgisini geri çevirmeleri için baskı uyguladığı gerekçesiyle, genellikle organize suç örgütleri ve mafyayı hedef almak için başvurulan suçlama dahil 13 ayrı suçlamayla karşı karşıya.

Trump ve beraberindekiler hakkında Georgia eyaletinin Fulton İlçesi Bölge Savcısı Fani Willis’in yürüttüğü soruşturma sonrasında iddianame hazırlanmıştı.

77 yaşındaki Trump, yasaları çiğnediğini reddediyor ve hakkında hazırlanan dört iddianamenin siyasi güdümlü olduğunu savunuyor. Hakkındaki diğer üç davada suçsuz olduğu beyananında bulunan Trump, 5 Eylül’de Georgia’daki dördüncü davada suçlu ya da suçsuz olmadığına ilişkin beyanatını yapacak.

Trump, serbest kalmak için 200 bin dolarlık kefalet ücretini ve görgü tanıklarını ya da davadaki diğer 18 sanığı tehdit etmekten uzak durması şartını kabul etti.

ABD Sivil Havacılık Dairesi (FAA), Fulton İlçe Hapishanesi üzerindeki hava sahasının yerel saatle 18.45 civarında “VIP hareketliliği” nedeniyle uçuşlara kapatılması talimatı verdi. Eski Başkan Trump’ın özel uçağı havalimanına indikten yarım saat kadar sonra Trump hapishane binasına ulaştı. Fulton İlçe Hapishanesi, rap şarkılarına konu olan son derece ağır koşullara sahip olmasıyla biliniyor.

ABD Adalet Bakanlığı, hücrelerin pisliği, şiddet eylemleri ve geçen yıl psikiyatri koğuşunda bir kişinin üzeri böceklerle kaplı cesedinin bulunması üzerine hapishanedeki kötü koşullar hakkında geçen ay soruşturma açmıştı. Geçen ay ayrıca Fulton İlçesi’nde üç kişinin gözaltında hayatını kaybettiği biliniyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx