Taliban idaresi: ‘Tanınmamızdaki en büyük pürüz ABD’

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’da kurdukları idarenin dünya ülkelerince resmen tanınmaması için ABD’nin memleketler arası toplumu baskı yaparak önlediğini belirtti.

Afganistan’ın önde gelen medya kuruluşlarından TOLO TV’ye konuşan Mücahid, gündeme ait soruları yanıtladı.

Mücahid, Taliban’ın Afganistan idaresine gelmesinin akabinde kurduğu süreksiz hükümetin hiçbir ülke tarafından resmen tanınmaması konusunda, memleketler arası seviyedeki karar alma düzeneklerinde güçlü olan kimi ülkelerin öbürleri üzerinde kuvvetli tesiri olduğunu söyledi.

Sözcü Mücahid, “Dünyanın birtakım muktedir ülkelerinin müsaade vermemesinden kaynaklanıyor. Yoksa, komşularımız, bölge ülkeleri ya da uzak, yakın ülkeler istemiyor diye bir durum yok. Kimi ülkeler, bir yerde İslami modelde bir hükümetin tesis edilmesini ya istemiyor ya da müsaade vermiyor” diye konuştu.

Sunucunun “Kastınız ABD mi?” sorusuna ise Mücahid, “Evet, yüzde yüz. Şu ana kadar, müsaade vermedi, mani oldu” dedi.

ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin süratli biçimde Afganistan’dan ayrılmasının onların siyasi imajını sarstığını belirten Mücahid, “Böyle bir ortamda etkileşime hazır olmayabilirler lakin her iki tarafın da buna gereksinimi var” tabirlerini kullandı.

TALİBAN’I TANIYAN ÜLKE OLMADI

Geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan’ı denetimi altına alan Taliban’ı son bir yılda hiçbir ülke resmen tanımadı.

İktidara geldiği birinci andan itibaren resmi tanınma talep eden Taliban’ın yürüttüğü diplomatik uğraşlar da sonuçsuz kaldı.

Başta Batılı ülkeler olmak üzere neredeyse tüm hükümetler, Taliban idaresini resmen tanımaları ya da uygun münasebetler geliştirmeleri için Afganistan’da tüm kesitleri temsil eden kapsamlı bir hükümetin kurulmasını ve insan haklarına hürmet gösterilmesini koşul koştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.