Süleyman Soylu Tel Abyad’da: Suriyeliler bu bölgeye istekli, inançlı ve onurlu halde dönecekler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kimi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’dan Akçakale ilçesine hudut komşusu olan Suriye’nin Tel Abyad ilçesine geçti. Soylu, burada yaklaşık 1200 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan AFAD konut proje alanını inceledi.

DHA’nın haberine nazaran Soylu, Fırat Kalkanı bölgesi Cerablus, El Bab ile Tel Abyad ve Resulayn’da, İdlib’deki biriket meskenlerden sonra 240 bin konutluk 13 farklı bölgede bir proje çalışmasının gerçekleştirildiğini belirterek, proje çalışması tamamlanan 3 bölgeden birinde olduklarını anlattı.

Evlerin 60-80 ve 100 metrekare olacağını, ailelerin büyüklüğüne nazaran gerçekleşeceğini, Türkiye’den Suriye’ye dönenlere burada muhakkak bir mühlet kaldıktan sonra sahiplenilme imkanının verileceğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 1200 dönümlük bir arazi burası. Gerek endüstrisi olan gerek 10 bin konutluk birinci etap bu bölge ve yaklaşık 64 bin kişinin burada oturması planlanıyor birinci etapta. Burada birkaç etap daha üst üste yeniden bu bölgede gerçekleştirmiş olacak. Tekrar Cumhurbaşkanımız 13 bölgede 240 bin konut yapılabileceğini kamuoyuyla Türkiye’mizle paylaşmıştı. Konut yapılacak alanlara arkadaşlarımız daha evvel geldiler. Konut nerede yapılacak, nasıl donatı gerçekleştirilecek, endüstrisi nasıl olacak, tarımı nasıl daha verimli hale getirilebilecek bütün bunlarla ilgili çalışmaları hem yerinde görebilmek hem de tekrar değerlendirebilmek için buradayız.

Buradan bir sefer daha ülkemizde milletimize konuklarımız olan Suriyeli kardeşlerimize de bilgi açısından söz etmek istiyorum. Gerek Zeytindalı Harekatı gerek Fırat Kalkanı gerek Barış Pınarı Harekatı, bu harekat bölgelerinde, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin altını çizerek söylüyorum, istekli, onurlu ve inançlı bir biçimde geri dönmelerini teminen bu türlü bir çalışmayı başlattık ve inşallah memleketler arası insani yardımlar çerçevesinde de bu çalışmalar bir vesileyle sona erecektir, Bir taraftan bizim planladığımız milletlerarası insani yardım fakat bir taraftan da bunu görüp katkı koymak isteyen insani yardımlarla birlikte inşallah çok yakın vakitte çok hoş yol alabileceğimizi söz etmek isterim.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.