Sri Lanka’da farklı olay! Devlet lideri e-mail yoluyla istifa etti

’da geçtiğimiz günlerde iktisadın çöktüğünün açıklanmasının akabinde patlak veren protestolar sonrası Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa ülkeyi terk etmişti. Maldivler’e akabinde da Singapur’a geçen Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın, e-mail yoluyla istifa mektubunu Sri Lanka Parlamento Liderine yolladığı bildirildi.

E-POSTANIN KABUL EDİLİP EDİLMEYECEĞİ NET DEĞİL

Rajapaksa’nın Singapur’a varmasından kısa bir müddet sonra gönderilen mektubun e-posta biçiminde kabul edilip edilmeyeceği şimdi net değil. Parlamento Liderinin Ofisinden bir kaynak, Rajapaksa’nın istifasının anayasal olarak mecburî kılınan süreç tamamlandıktan sonra açıklanacağını tabir etti.

PROTESTOLARDA BİR KİŞİ ÖLDÜ

Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin 30 gün boyunca süreksiz Devlet Başkanlığı misyonuna getirilmesiyle ülkede tansiyon tekrar yükselmiş, protestocular Başbakanlık ofisini basmıştı. Şovlar sırasında 1 kişinin hayatını kaybettiği, 84 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

YENİ DEVLET LİDERİ 20 TEMMUZ’DA SEÇİLECEK

Sri Lanka Parlamento Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, parlamentonun 15 Temmuz’da yine toplanacağını ve yeni devlet liderini 20 Temmuz’da seçeceğini bildirmişti.

Abeywardena, “Bir sonraki devlet lideri adayları 19 Temmuz’da parlamentoya sunulacak. 20 Temmuz’da parlamento yeni devlet liderini seçmek için oy kullanacak. Bugün yapılan parti önderleri toplantısında, Anayasa’ya uygun tüm partilerden oluşan yeni bir hükümetin kurulmasını sağlamak ve temel hizmetleri sürdürmek için bunun gerekli olduğu konusunda muahedeye varıldı” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.