Sosyal Medya Bağımlısı Olmayın! 6 Basit Adımda Sosyal Medyaya Nasıl Ara Verilir?

Sosyal medyanın kendisi zararlı olmasa da saatlerce video izlemek hayatımızda birçok farklı soruna sebep olabilir. Bugün sosyal medya molası nasıl verilir beraber keşfedeceğiz.

Kaynak: https://www.vice.com/en/article/qjkbm…

Sosyal medya kullanmak aslında bir sorun değil.

Hepimiz sosyal medyayı kullanıyoruz. Buna rağmen bazıları çok abartarak bütün hayatlarını sosyal medya platformlarında geçirmeye başlayabiliyor. Saatlerce TikTok’da ve Instagram Reels’lerinde dolaştıktan sonra sonunda başınız ve boynunuz ağrımaya ve aklınız gereksiz bilgiler ile dolmaya başlar.

Peki tam böyle zamanlarda sosyal medyadan nasıl bir mola verebilirsiniz?

Sosyal medya bizi birbirimize daha çok bağlamak için var. Tanıdığımız herkes kullandığı için bırakması mümkün değil. Bu yüzden bazı insanlar bu platformlarda geçirdiği zamanı kısıtlamak isterken bazıları kullandığı uygulama sayısını azaltmak isteyecektir. Peki, sizin için doğru olan hangisi?

Bugün sizin için doğru yöntemi bularak başarılı bir sosyal medya molası vermenize yardımcı olabilecek maddeleri sıralayacağız.

1. Sizi rahatsız eden noktaları not edin.

Instagram’da insanların hayatlarını görmekten mi bıktın? Saatlerce TikTok’da gezinmekten mi? Ya da online alışveriş yapmaktan para yetiştiremez mi oldun? Sosyal medyadan bıkmanızı sağlayabilecek bir sürü olasılık var. Hangi sebeple böyle hissettiğinizi anlamanız doğru bir sosyal medya molası tasarlayabilmeniz için ilk adımdır.

2. Hangi uygulamalardan mola vermek istediğinizi belirleyin.

Sosyal medya ile ilgili problemlerinizi anlayınca sırada hangi uygulamaların bunlara sebep olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca belirlediğiniz bu uygulamaları tamamiyle mi bırakacaksınız yoksa belirli fonksiyonlarını mı engelleyeceksiniz gibi ayrıntılar da önemli. Örneğin, TikTok’u tamamiyle silmek yerine sadece arkadaşlarınızın gönderdiği gönderilere bakabilirsiniz ya da Instagram’ın ana sayfasına bakarken keşfet sayfasına bakmayı bırakabilirsiniz.

3. Sosyal medya molanızın ne kadar süreceğine karar verin.

Bu molaya devam edeceğiniz minimum süreyi belirlemeniz size bir hedef verir. Ayrıca molanızın bitimine kaç gün kaldığını bilmeniz günleri daha kolay geçirmenizi sağlayacaktır.

4. Gönderi atmak yerine insanlar ile iletişime geçin.

Molanız süresince gönderi paylaşmak istediğiniz zamanlar olacaktır. Örneğin arkadaşlarınız ile mükemmel bir günden kalan bir fotoğrafı paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunun yerine arkadaşlarınızı arayın. Ya da Instagram’da dolaşmak istediğiniz her an tanıdıklarınızı aramayı deneyin. Bu küçük noktalar dürtüleriniz ile mücadele etmenizi kolaylaştıracaktır.

5. Uygulamaları silin ve hatta şifrenizi arkadaşlarınıza verin.

Bütün bunlara rağmen bazı insanlar için sosyal medya kullanma isteği hala çok güçlü olacaktır. Uygulamaları silmeniz hızlı bir şekilde sosyal medyaya ulaşmanızı engellese de bu sefer bilgisiyarınız üzerinden kullanabilecek olmanız sorun olacaktır. Bu yüzden güvendiğiniz bir arkadaşınıza şifrenizi vererek hesabınızı sizden uzak tutmasını isteyebilirsiniz.

6. Tatile çıkmayı deneyin.

Aradaki bağlantıyı başta göremeseniz de sosyal medya kullanmanıza sebep olan şey boş zamanınızın olmasıdır. Evde zaman geçirmek yerine dışarı çıkmanız ya da bir tatile çıkmanız bütün bu süreci daha da kolay hale getirecektir.

Sosyal medya molası vermeye hazır mısınız?

Bütün bu süreci kendiniz için gerçekleştirdiğinizi ve sonunda kontrolün sizin elinizde olduğunu unutmayın. O zaman iyi molalar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx