Son dakika… Rusya’dan flaş açıklama: Ukrayna sınırındaki bazı birlikler geri döndü

Son dakika... Rusya'dan flaş açıklama: Ukrayna sınırındaki bazı birlikler geri döndü

Rusya’nın Interfax haber ajansı, Rus Savunma Bakanlığı’nın Güney ve Batı askeri bölgelerindeki bazı birimlerin operasyonlarını tamamladığını ve geri döndüklerini duyurduğunu aktardı.

Rusya’nın Ukrayna sınırları yakının 100 binden fazla asker yığması, özellikle Moskova’nın 10-20 Şubat’ta Belarus ile gerçekleştirdiği ortak tatbikatlar, Ukrayna’nın neredeyse Rus ordusu tarafından kuşatıldığı anlamına geldiği için, bir işgal korkusuna yol açmıştı.

Diğer taraftan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenski, Batı’daki bazı yayın organlarının Rusya’nın ülkeyi işgal edebileceğini öne sürdüğü tarih olan 16 Şubat’ta ülke halkını bayrakları dalgalandırmaya ve birlikte milli marşı söylemeye çağırdı.

Rusya'dan güvenlik açıklaması: Ukrayna sorunun sadece bir bölümü...

Rusya’dan güvenlik açıklaması: Ukrayna sorunun sadece bir bölümü…

Bununla birlikte, NTV’de yer alan habere göre Ukraynalı hükümet yetkilileri, Zelenski’nin yarın bir saldırı öngörmediğini, ancak yabancı basında çıkan haberlere yanıt verdiğini vurguladı.

Zelenski ulusa sesleniş videosunda “Bize 16 Şubat’ın saldırı günü olacağını söylüyorlar. Bugünü birlik günü yapacağız. Askeri harekatın başlaması için yeniden bir tarih vererek bizi korkutmaya çalışıyorlar. O gün milli bayraklarımızı asacağız, sarı-mavi bayraklar sallayacağız ve bütün dünyaya birliğimizi göstereceğiz” dedi.

 “BATILI MÜTTEFİKLERİMİZ DURUMU ABARTIYOR”
Ukrayna Cumhurbaşkanı uzun zamandır, Rusya’nın ülkesine saldırmakla tehdit ettiğine inansa da, Moskova’nın Ukrayna’yı sindirme ve panik ekme çabalarına yanıt vererek yakın bir işgal olasılığının Batılı müttefikleri tarafından abartıldığını söyledi.

Zelenski’nin Genelkurmay Başkanı’nın danışmanlarından Mykhailo Podolyak, gazetecilere verdiği demeçte, cumhurbaşkanının işgalin olası tarihiyle ilgili basında çıkan haberlere kısmen “ironiyle” yanıt verdiğini söyledi:

“ANCAK İRONİ YAPILABİLİR”
“Bugün Ukraynalıların medyada ilan edilen sözde ‘istilanın başlangıcı’ ile ilgili çeşitli ‘belirli tarihler’ konusunda neden şüpheci oldukları oldukça anlaşılabilir. Bu tür haberler ancak ancak ironi ile ele alınabilir.”

ABD UYARILARINI TEKRARLADI
Ayrıca, Zelenskiy’in ofisi, Ukrayna’daki tüm köy ve kasabalarda ülke bayraklarını dalgalandırmaya ve tüm ulusun yarın saat 10.00’da milli marşı söylemeye çağıran bir kararname yayınladı.

Öte yandan, ABD’li yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirli bir günde emredilen bir saldırıyı ön görmediklerini, ancak her an gelebileceğine dair uyarıları tekrarladılar.

Pentagon sözcüsü John Kirby, “Belirli bir tarih vermeyeceğim. Bunun akıllıca olacağını düşünmüyorum. Size sadece Rusya’nın çok az uyarıyla veya hiç uyarı vermeden hareket etmesinin tamamen mümkün olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu. Daha önce Kirby, Moskova’nın Ukrayna sınırındaki askeri kapasitesini artırmaya devam ettiğini açıklamıştı.

Kiev-Moskova hattında diplomasi trafiği: Scholz bugün Rusya'da

Kiev-Moskova hattında diplomasi trafiği: Scholz bugün Rusya’da

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.