Son dakika… İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Türkiye’ye geliyor

Son dakika... İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Türkiye'ye geliyor

Türkiye ile İsrail ilişkilerinde yeni dönem başlıyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un  9-10 Mart tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal’ın 16-17 Şubat 2022 tarihinde Filistin ve İsrail’i ziyaret edeceği açıklandı.

Açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal 16-17 Şubat 2022 tarihinde Filistin ve İsrail’i ziyaret edecektir. Heyetimizin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilmesi ve Filistin makamlarıyla temaslarda bulunması öngörülmektedir. Heyetimiz, İsrail makamlarıyla da bir araya gelerek İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog’un ülkemize gerçekleştireceği ziyaretin hazırlıklarını ele alacak ve siyasi istişarelerde bulunacaktır” denildi.

Kalın ve Önal’ın ziyaret kapsamında Filistin lideri Abbas ile görüşeceği aktarıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda Herzog’un Türkiye’yi ziyaret edebileceğini belirtmişti.

Erdoğan, “Sayın Herzog’la yapmakta olduğumuz görüşmeler var, belki Türkiye’ye bir ziyareti olabilir. Başbakan sayın Benet’in bu noktalarda olumlu bazı yaklaşımları var. Hedef olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak” ifadelerini kullanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta katıldığı bir televizyon programında, “İsrail ile ilişkilerimizde atılacak herhangi bir adım, herhangi bir normalleşme bazı ülkelerin yaptığı gibi Filistin davası pahasına olmaz. Oradaki (Filistin davasındaki) pozisyonumuz her zaman nettir.” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Filistin ziyareti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Filistin ziyareti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.