SGK uyardı! Bunu yapanların maaşı kesilecek

2022 yılı Toplumsal Güvenlik Kurumu SGK Uyum Toplantısı 8 ilin SGK Müdürlerinin iştiraki ile Niğde’de gerçekleştirildi. SGK İstihdam Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, “Anlaşmalı boşanma ismi altında evliliği sonlandırıp maaş alma konusunda ise mevzuatımızda boşanan bireylerin, boşandığı eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmesi sonrasında maaşları kesilmekte” dedi.

Bir Otelde gerçekleştirilen toplantıya, İş Verenler Daire Lideri İbrahim Özçelik, İstihdah Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, Adana SGİM Müdürü Bilal Canpolat, Vilayet Müdür Yardımcısı Mehmet Derin, Mersin SGİM Vilayet Müdür Yardımcısı Servet Doğan, Gaziantep SGİM Müdürü Mehmet Uzun, Kahramanmaraş SGİM Vilayet Müdürü Harun Akbalaban, Hatay SGİM Vilayet Müdürü Hamit Bal, Vilayet Müdür Yardımcısı Hasan Özsoylar, Osmaniye SGİM Vilayet Müdürü Mücahit Çelik, Kilis SGİM Vilayet Müdürü Mehmet Ali Akçabay, Niğde SGK Vilayet Müdürü Nail Van katıldı.

“EN ÇOK SORUN EMEKLİLİK VE MAAŞ BAĞLANMADA YAŞANIYOR”

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan İstihdam Teşvikleri Daire Lideri Ahmet Yetim, şunları söyledi;

*Toplantımızın hedefi gerek mevzuatsal olsun gerek sistemsel işleyiş bakımından olsun taşraların yaşamış oldukları problemleri merkeze iletmektir.

*Merkezinde bu meselelere en süratli halde tahliller üretip, vatandaşa daha kaliteli bir toplumsal güvenlik hizmeti verebilmektir. Bu çerçevede bu toplantıları yapıyoruz. Arkadaşlarımızla yapacağımız toplantıda alacağımız bilgileri, teklifleri ve problemleri Ankara’da merkez ünitelerinde değerlendirip tahlil olarak taşralara iletmeyi düşünüyoruz.

*Bu doğrultuda bu toplantının verimli geçeceğini umuyorum. Toplumsal güvenlik kurumunun kurulduğu 5502 sayılı kanunun 16 Mayıs tarihli olduğu için mayıs ayının 16’sını içine alan haftayı biz “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutluyoruz. Bu vesileyle hem vatandaşlarımızın hem de kurumumuzun Toplumsal Güvenlik Haftasını kutluyorum.

*Bizim genelde karşılaştığımız meseleler vatandaşlarımızın emeklilik konusunda daha süratli maaşa bağlama noktasında yaşıyoruz. Onunda zati kurumumuzda performans göstergesi olarak yeri var. Vilayet Genel Müdürlüklerimiz gerektiği üzere süreçleri süratli bir biçimde gerçekleştiriyor.

*Bizde bu üzere süreçlerin süratli olabilmesi için merkez olarak Vilayet Genel Müdürlüklerimizin pahalı görüş ve tekliflerini dikkate alarak, vatandaşlarımıza daha süratli ve daha kaliteli bir biçimde hizmet sağlamak emeliyle elimizden geleni yapıyoruz.

“MAAŞLARI KESİLECEK”

Boşanan lakin birlikte yaşayan eşlerin maaşlarının kesildiğini lisana getiren Yetim, “Anlaşmalı boşanma ismi altında evliliği sonlandırıp maaş alma konusunda ise mevzuatımızda boşanan bireylerin, boşandığı eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmesi sonrasında maaşları kesilmektedir. Biz buna Muvazaalı boşanma diyoruz” diye konuştu. İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.