Satışlar geriliyor kârdan vazgeçtiler

EVSİD Kurucu Lideri Burak Başkan, iç pazarda ve ihracatta daralma sinyallerinin başladığını, şirketlerin bu noktada kârlılıklarından vazgeçeceklerini söyledi.

Küresel enflasyonun artması, merkez bankalarının faiz artırımları, Çin ve Tayvan ortasındaki gerginlik üzere gelişmeler, iktisatta sakinlik tartışmalarını daha fazla gündeme getiriyor. Resesyon beklentisinin arttığını söyleyen Mesken ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Kurucu Lideri Burak Lider, iç pazarda ve ihracatta daralma sinyallerinin başladığını belirtti. Bu noktada şirketlerin kârlılıklarından vazgeçeceklerini anlatan Lider, “Son 20 yılda Türkiye parite çıkarı elde ediyordu. Artık parite geri çekilmeye başladı. Bunun yansıması başladı lakin majör tesiri olmaz. Son 150 yılda 14 kere dünya resesyonu gördü. Her 10 yılda bir yaşandı. Çin üzere pazarları bizden daha fazla etkileyecektir. Yanlışsız strateji ile biz süreci aşarız” dedi.

DOĞALGAZ KESİNTİLERİ

Avrupa’da eylül sonrası doğalgaz kesintileri ile birinci fabrikalara akışın kesileceğini hatırlatan Lider, bunu fırsat olarak görmediklerini lakin üretim noktasında sanayiciye olumlu yansıyabileceğini aktardı.

Uzak Doğu pazarı Türkiye için fırsat

Ukrayna’ya ihracatın tekrar başladığını, Rusya’ya da satışların arttığını anlatan Burak Başkan, ihracatçıların Avrupa dışında da pazarlara yönelmesi gerektiğini söyledi. Lider, bilhassa Uzak Doğu pazarının pandemi sonrası Türkiye için fırsat olabileceğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.