Rusya Parlamentosu’ndan flaş Ukrayna kararı

Rusya Parlamentosu'ndan flaş Ukrayna kararı

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın sözcüsü Vyacheslav Volodin yaptığı açıklamada, parlamentonun, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Donetsk ve Luhansk bölgelerinin ayrı bağımsız cumhuriyetler olarak tanınması talebini içeren resmi bir dilekçe göndereceğini belirtti.

DUMA’YA SUNULAN TASARI

Duma’ya sunulan tasarının metninde, “Duma’nın ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınması gerektiğine ilişkin’ çağrı taslağıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı ile istişarelerin yapılması ve ilgili çağrı taslağının değerlendirilmesi” ifadesine yer verildi.

Tasarıda, “Devlet Duması milletvekilleri, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınmasını haklı ve ahlaki olarak doğru buluyor. Geçtiğimiz yıllarda cumhuriyetlerde halkın iradesi temelinde demokratik yapılar ve meşru iktidarın tüm niteliklerine sahip devletler inşa edildi” dendi.

Bu adımın, Donetsk ve Lugansk sakinlerinin ‘dış tehditlere ve soykırım politikasına karşı güvenliğini ve korunmasını garanti altına almak’ ve Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın amaç ve ilkelerine uygun olarak uluslararası barış ve bölgesel istikrarın güçlenmesi için zemin oluşturacağı ifade edildi.

Ayrıca Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin uluslararası düzeyde tanınma sürecini başlatacağı kaydedildi.

Son dakika! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Ukrayna mesajı

Son dakika! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Ukrayna mesajı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.