PKK’nın kirli oyunu ifşa oldu: Gözler Irak’taki 41 üs bölgesine çevrildi

ABD’deki Pentagon Savunma İstihbaratı Ajansı’nın İran ve Irak’ta terör örgütü PKK’nın kirli planını ifşa etmesiyle gözler Irak’ın kuzeyindeki TSK’ya ilişkin üs bölgelerine çevrildi. Üst seviye PKK’lıların İran İhtilal Muhafızlarını ziyaret ederek Türkiye’ye karşı işbirliği içinde oldukları raporda yer alırken, bu rahatsızlığa Türkiye-İran-Irak hudut çizgisinde konseyi bulunan 41 yüksek güvenlikli üs bölgesinin neden olduğu bildirildi.

Irak’ın Başika bölgesindeki Türk askeri üssüne füzeli saldırıyı PKK üstlendiği halde İran İhtilal Muhafızları Ordusu İstihbarat Lideri Mehdi Taib, Türkiye askeri üssünü kendilerinin amaç aldığını belirterek, “PKK değil biz vurduk” açıklamasından sonra gözler Başika’dan Erbil’e, Soran’dan Duhok’a kadar olan 41 Türk askeri üslerine çevrildi.

HUDUT ÇİZGİSİNE İNANÇLI KORİDOR

2017’den sonra başta hudut koridoru olmak üzere Irak’ın kuzeyindeki birçok stratejik bölgeye 41 yüksek güvenlikli üs bölgesi kurulmuştu.

Şırnak’ın Uludere ile Irak toprakları içindeki Haftanin hudut çizgisine 8 adet yüksek güvenlikli üs bölgesi kuruldu.

Hakkâri Çukurca’nın karşısındaki Metina ve Kuzey Metina Vadisinden başlayarak Avaşin-Basyan ve Zap silsilesine kadar olan bölgeye ise 12 adet kalıcı üs bölgesi faaliyete geçirildi.

Kandil’e açılan kapı olarak bilinen Hakurk Vadisine de 9 adet üs bölgesi kuruldu. Üs bölgeleri hudut bölgesiyle hudutlu kalmadı.

Daha iç bölümlerde yer alan Batufa bölgesine 5 adet yüksek inançlı keşif, dinleme, istihbarat ve gözetleme özelliğine sahip üs bölgeleri hayata geçirildi.

Bu üsler sayesinde terör örgütünün hareket kabiliyeti kısıtlamış örgüt dar alana hapsedilerek, teröristlerin bölgeler ortası ilişkileri koparılmıştı.

SURİYE-IRAK İLİŞKİSİNİ SAĞLAYAN SİNCAR VE BAŞİKA

Kandil’i de içine alan Soran bölgesinde 1 adet askeri nokta oluşturulup buradaki terörist faaliyetler yakın takibe alınırken, Kuzey Irak’ın kalbi olarak bilinen Erbil ile Duhok ve ilçesi Zaho’ya da çağdaş teknolojiye sahip 1’er askeri üs bölgesi kuruldu.

TSK, terör örgütünün Kandil ile Sincar ortasındaki bağını büsbütün kesmek için daha iç kesitlerdeki Musul’un 20 kilometre Kuzeydoğusundaki Ninova’ya bağlı Başika kasabasında da 1 adet yüksek güvenlikli üs bölgesi kurup terör örgütünün Sincar-Kandil-Suriye çizgisindeki hareketliliğini denetim altına aldı.

Yeni periyot stratejisiyle By Pass edilen terör örgütü PKK’nın askeri üsler nedeniyle alan hâkimiyetini kaybetmesi üzerine Şii milislerle işbirliğine gittiği bildirildi.

PENÇE HAREKATLARIYLA PKK BY PASS EDİLDİ

PKK’lı teröristlerin ülkemiz için tehdit ögesi olmaktan çıkarılması gayesiyle son üç yılda hudut ötesinde yürütülen Pençe, Pençe 1,2.3, Pençe Kartal-1-2, Pençe Kaplan ve hala devam etmekte olan Pençe Kilit operasyonlarıyla TSK envanterindeki yeni jenerasyon silahlar ve ileri teknoloji ile geliştirdiği taktik ve strateji terör örgütünü köşeye sıkıştırdı.

Yeni devirde TSK ve Jandarma envanterinde Kobra ve Harika Kobra taarruz helikopterleri, yerini T–129 Atak helikopterine bıraktı.

62 adet Atak helikopter filosuyla gerek hudut ötesi, gerekse iç güvenlik harekâtlarının vazgeçilmezi oldu.

Hudut ötesi harekâtlarda MİT’in keşif, dinleme ve istihbarat toplama faaliyetlerinde, TSK’nın nokta biçimi imha operasyonlarında olmazsa olmazı haline gelen TB-2 Bayraktar İnsansız Hava Araçları ile taktik SİHA’lar da alanda teröristleri adım atamaz hale getirdi.

7/24 çalışma özelliğine sahip SİHA’lar gecenin zifiri karanlığında bile yerdeki en ufak hareketliliğe odaklanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.