O günden beri alıcı çıkmadı: Hizbullah’ın ‘vahşet villası’ elde kaldı

Türkiye’de 60 milyon seçmen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanı Seçimi için sandık başına gitti. YSK Başkanı Ahmet Yener tarafından açıklanan verilere göre; seçimin ikinci tura kaldığı kesinleşti.

Siyaset gündemi tamamen ikinci tura odaklanırken; Cumhur İttifakı ortağı, terör örgütü Hizbullah’ın siyasi ayağı HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesi de gündemdeki yerini koruyor.

O VİLLA YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Beykoz Kavacık’taki Mühendis Sokak’ta bulunan villa ise, vahşi cinayetler ile adından söz ettiren terör örgürü Hizbullah’a yönelik operasyonların simgesi olarak hafızalarda yer aldı. 

Örgütün askeri ve siyasi kanat sorumlularının olduğu villaya yönelik operasyonu o dönem televizyonlar anbean canlı yayında verdi.

BİNANIN MÜLKİYETİ HAZİNE’YE AİT

Halk TV’nin özel haberine göre; 23 yıl önceki operasyonla hafızalara kazınan villa, 10 yıl kadar önce hazineye geçti. İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, binayı satışı için 3 yıl önce harekete geçse de sonuç alamamıştı.

Söz konusu bina 3 yıl önce 2,1 milyon liraya satışa çıkarılmıştı.

DEĞERİ NE KADAR?

Beykoz Kavacık’ta gayrimenkul alım satımı yapan Sedat Kuvel, “O bina öylece durdu. Kimse almıyor. Mevcut hali ile kimsenin alması da zor. Alan, ancak arsa olarak değerlendirebilir” dedi. Bölgedeki arsa fiyatlarına göre bakıldığında yapı 8-9 milyon liraya yakın bir değerde.

ÖNÜNDEN GEÇMEK BİLE İSTEMİYORLAR

Kavacık’taki bir başka emlakçı ise “Hizbullah’ın evi olarak bilindiği için insanlar önünden geçmeye korkuyor. Dolayısı ile bilen biri kolay kolay almaz. Alırsa yabancı gelip alabilir. O da mevcut yapıyı yıkıp yeniden inşa etmek ister” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Şimdilerde metruk halde bulunan bina 420 metrekare alan üzerine kurulu binada bodrum ve çatı katların yanı sıra orta iki kattan oluşuyor. Milli Emlak’ın alıcı bulmaya çalıştığı bina, 17 Ocak 2000 yılındaki operasyonla gündeme gelmişti.

Türkiye’nin birçok ilinde ‘domuz bağı’ yöntemi ile işlenen Hizbullah cinayetlerine ilişkin Beykoz’daki hücre evine 17 Ocak’ta operasyon yapılmıştı. Polis ekipleri ile örgüt üyeleri arasında yoğun bir çatışma yaşanmıştı.

Yapılan operasyonda örgütün askeri kanat sorumlularından Hüseyin Velioğlu öldürüldü. Operasyonda örgütün siyasi ve askeri kanat sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar ise sağ yakalandı. Tutuklanan Edip Gümüş ve Cemal Tutar da geçen yıllarda tahliye oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir