Nobel ödüllü gazeteci mükafatını Ukrayna için sattı

2021 yılında Nobel Barış Mükafatı alan Novaya Gazeta’nın genel yayın direktörü Dmitry Muratov, Nobel madalyasını 103,5 milyon dolara sattı. Bir Nobel mükafatı için şimdiye kadar verilen en yüksek fiyat olan bu ölçü, Ukraynalı mülteci çocuklar için Unicef’e bağışlanacak.

Muratov aktifliği düzenleyen New York müzayede konutu Heritage Auctions tarafından yayınlanan bir görüntüde, “Bunun izlenecek bir örnek olması gerekiyor, bu yüzden beşerler Ukraynalı mültecilere yardım etmek için bedelli eşyalarını açık artırmaya çıkarmalı” dedi.

Ekim 2021’de altın madalyaya layık görülen Muratov, bağımsız Rus gazetesi Novaya Gazeta’nın kuruluşunda yer aldı. Yayının Mart ayında Kremlin’in gazetecilere yönelik baskıları ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında kamuoyunun muhalefeti nedeniyle kapatıldığı sırada yayının genel yayın direktörüydü.

UNICEF’E BAĞIŞLANACAK

Muratov ödüllün beraberindeki 500 bin dolarlık nakit mükafatını de hayır kurumlarına bağışlayacağını duyurmuştu. Muratov mükafatını açık artırmaya çıkarmak ve bağış fikrini “mülteci çocuklara bir gelecek için talih vermek” kelamlarıyla anlatmıştı.

Muratov, bu paranın direkt Ukrayna’daki savaş nedeniyle yerinden edilmiş çocuklara yardım etme uğraşları nedeniyle Unicef’e gideceğini söyledi. Muratov’un madalyasında bulunan 175 gramlık 23 ayar altın eritildiğinde yaklaşık 10.000 dolar bedelinde olacaktı.

“GELECEKLERİNİ GERİ VERMEK İSTİYORUZ”

Madalya, kimliği meçhul olan ve telefondan teklif veren birine satıldı. New York City’deki müzayede coşkulu geçti, teklif veren toplamı artırmak için birbirlerini kışkırttı. Muratov, ihale ekranının ve odadakilerin görüntülerini kaydederken görüldü.

Neden Unicef’i seçtiği sorulduğunda Muratov, “Bu örgütün rastgele bir hükümete ilişkin olmaması bizim için çok değerli. Devletin üstünde çalışabilir. Onun için hudut yok” dedi. Müzayededen evvel Associated Press’e verdiği röportajda Muratov, bilhassa Ukrayna’daki ihtilaf nedeniyle yetim kalan çocuklardan tasa duyduğunu söyledi. Geleceklerine geri vermek istiyoruz” dedi.

DAHA EVVELKİ REKOR

1962 yılında DNA’nın yapısını ortak keşfiyle Nobel mükafatı kazanan James Watson’ın, madalyası 2014 yılında 4,76 milyon dolara satılmıştı. Watson’ın mükafatı için ödenen meblağ şimdiye kadarki en yüksek ölçüydü. Bundan üç yıl sonra Watson ile birlikte ödül alan Francis Crick’in ailesi, Muratov’un madalyasını açık artırmaya çıkaran şirket olan Heritage Auctions tarafından yapılan bir ihalede 2.27 milyon dolara mükafatı satın almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.