Meksika’da kartel üyeleri dükkanlara ve araçlara saldırdı: 1 meyyit, 5 yaralı

Meksika’nın Guanajuato, Zacatecas, Coahuila ve Jalisco eyaletlerinin birçok kentinde dün gece Jalisco Yeni Kuşak Karteli (CJNG) üyeleri taarruz düzenledi.

1 polis hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı

Guanajuato eyaletinin Celaya kentinde bir hırdavat dükkanına düzenlenen silahlı hücum sonucu içeride bulunan 1 polis memuru hayatını kaybederken, 1’i polis 5 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

3 araç ile 11 iş yerini ateşe verdiler

Yetkililer, eyaletteki Celaya ve Irapuato kentlerinde hatalıların 1’i otobüs olmak üzere 3 araç ile en az 11 işyerini ateşe verdiğini açıkladı.

Eyaletin Silao kentinde de bir işyeri yakılırken bir eczaneyi ateşe vermeye çalışan şahıslar ise güvenlik güçleri tarafından suçüstü yakalandı.

Coahuila eyaletinin Saltillo kentinde trafiğin ağır olduğu 4 farklı noktada ulaşımın silahlı şahıslar tarafından engellenirken 5 otobüs ateşe verildi.

Jalisco eyaletinin Zapopan kentinde ise farklı bölgelerde 2’si toplu taşıma otobüsü olmak üzere toplam 7 aracın ateşe verildiği bildirildi. Görgü şahitleri olayları gerçekleştirenlerin Jalisco Yeni Kuşak Karteli üyesi olduğunu söyledi.

İHA’da yer alan habere nazaran, Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador yaptığı açıklamada, ülkede birçok kentte eş vakitli yaşanan şiddet olaylarının, dün Jalisco eyaletinde yapılan operasyonla çok sayıda kartel mensubunun tutuklanmasına reaksiyon olarak gerçekleştirildiğini tabir etti.

14 kartel üyesi tutuklanmıştı

Meksika güvenlik güçleri tarafından dün Jalisco eyaletinde yapılan operasyonda 14 kartel üyesi tutuklanırken 1 kişi meyyit olarak ele geçirilmişti. Devlet Lideri Lopez Obrador çatışma sırasında kaçan ve ortalarında 2 önderin de bulunduğu başka kartel üyelerinin yakalanması için operasyonların devam ettiğini bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.