Mehmet Muş: 2022’de hizmet ihracatı 68 milyar doları aşacak

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’dan oluşan Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25’inci kuruluş yılı münasebetiyle İstanbul’da gerçekleştirilen “D-8 Yatırım Forumu” başladı.

D-8 Sekretaryası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde gerçekleştirilen forumun açılışında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İstanbul’da “D-8 Yatırım Forumu”na katıldı. Bakan  Muş, bunara yaptığı konuşmada “Türkiye bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da D-8 teşkilatına güçlü takviyesini sürdürecektir.” açıklamasını yaptı.

“Potansiyeli şimdi tam manası ile kullanamadık”

Muş, 1 milyarı aşkın nüfusu ve 4 trilyon dolar seviyesindeki ekonomik büyüklüğüyle D-8 ülkelerinin muazzam bir ekonomik potansiyeli bulunduğunu aktararak, “Bununla birlikte kuruluşundan bu yana geçen 25 sene içerisinde D-8 olarak sahip olduğumuz bu potansiyeli şimdi tam manasıyla maalesef kullanamadık.” dedi.


“Potansiyeli en aktif biçimde kullanacak sistemler devreye alınmalı”

Geçen yıl prestijiyle D-8 ülkelerinin Türkiye’nin dış ticaret hacmindeki hissesinin yalnızca yüzde 5 civarında olduğunu belirten Muş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yine 2002’den bu yana ülkemize direkt yabancı yatırım girişi 242 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişken, tıpkı devirde D-8 ülkelerinden Türkiye’ye yapılan toplam yatırım yalnızca 1,1 milyar dolar seviyesindedir. Tıpkı devirde ülkemizin D-8 ülkelerindeki direkt yatırımları ise 716 milyon dolar ölçüsüne gelmiştir. Hasebiyle ticaret, yatırımlar ve tedarik zincirleri bağlamında bütünleşme seviyemizin dilek edilenin epey aşağısında olduğunu görüyoruz. Sahip olduğumuz potansiyeli en aktif formda kullanacak düzenekleri devreye almak ulusal ve bölgesel seviyede kalkınma uğraşlarımızın ivme kazanması konusunda epeyce ehemmiyet arz etmekte.”


“Büyüme oranları ekonomimizin ileriye dönük potansiyelini ortaya koyuyor”

Türkiye’nin dünyayı da tüm bu aksiliklere rağmen 2021’i yüzde 11, bu yılın birinci çeyreğini ise yüzde 7,3’lük büyümeyle kapattığını belirten Muş, “Böylesi bir konjonktürde yakalanan bu büyüme oranları, Türk iktisadının ileriye dönük potansiyelini de ortaya koyması açısından kıymetli bir gösterge.” dedi.

“Hizmet ihracatının yüzde 68 artmasını bekliyoruz”

Muş, Türkiye’nin yalnızca mal ihracatında değil, hizmet ihracatında da çıtayı yükselttiğini, bu yıl hizmet ihracatının 68 milyar doları aşmasını beklediklerini bildirdi.

Türkiye’deki fırsatları değerlendirmeye davet

Türkiye’nin ihracatta yakaladığı başarılara değinen Muş, “Uluslararası pazarlara her manada entegre olmayı başarmış bir ülke olarak ihracatın artan ve çeşitlenen üretim olduğu kadar yatırım, istihdam ve tüm ülke sathına yayılan refah artışı demek olduğunun şuurundayız. Bu vesileyle sizleri, global tedarik zincirlerinin tekrar oluştuğu ve ülkemizin cazibe merkezi pozisyonunu pekiştirdiği bir periyotta ortak iş birliği teşebbüsleri için Türkiye’deki fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

“Yabancı yatırımlar üzerindeki açık yahut örtülü kısıtlamalar kaldırılmalı”

Ticaret Bakanı Muş, global manada yaşanan gelişmelerin D-8 ülkelerinin ekonomik ve ticari alandaki iş birliğini çok daha kıymetli hale getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“D-8 üyeleri olarak bölgesel manada çok uluslu şirketlerimizin global paha zincirleri yoluyla daha fazla bütünleşmeleri, birlik içindeki ekonomik büyümeyi canlandırmak ismine hayati değere sahiptir. Bilhassa uzun vadeli, sağlam bir ekonomik büyüme kaynağı olan direkt yabancı sermaye yatırımları, bir yandan teknoloji transferine imkan sunarak bilgi ve deneyimin yayılmasını teşvik ederken, öteki yandan verimlilik ve kapasite artışına katkı sunabilecek en tesirli araçlardan biri haline gelmiştir. D-8 kapsamında yatırım alanında artan iş birliği ülkelerimiz ortasında yeni ticaret ve yatırım ilişkilerini canlandırmak üzere eşsiz fırsatlar sağlayacak, ülkelerimizin büyümesine, istihdam ve refah düzeyimizin artmasına çok bedelli katkılar sunacaktır.”

“D-8 Tercihli Ticaret Mutabakatı’nın tam manasıyla hayata geçirilmesi önemli”

Muş, D-8 kapsamında sağlanacak yakın iş birliği için direkt yabancı yatırımlar üzerindeki açık yahut örtülü kısıtlamaların kaldırılması davetinde bulunarak, “Bu noktada ticaret ve yatırım alanındaki iş birliğinin en büyük yapı taşı olarak görmeye devam ettiğimiz D-8 Tercihli Ticaret Muahedesi’nin tam manasıyla hayata geçirilmesine verdiğimiz kıymetin de altını çizmek isterim.” dedi.

“D-8 Tercihli Ticaret Mutabakatı tüm üye ve ülkelerce uygulanmalı”

Mehmet Muş, “2030 sonuna kadar üye ülkeler olarak D-8 bölge içi ticaretin, toplam ticaretimizin en az yüzde 10’una yükseltilmesi belirlenmiştir. Bu gayeye ulaşılabilmesi için D-8 Tercihli Ticaret Mutabakatı’nın tüm üye ve ülkelerce uygulanmasının kilit ehemmiyet taşıdığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.