Manisa Soma’da orman yangını

Manisa’nın Soma ilçesinde çıkan orman yangını, grupların havadan ve karadan müdahalesi sonucu denetim altında.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün havadan ve karadan müdahalesiyle etrafı çevrilen yangında soğutma çalışmaları devam ederken, yangın bölgesinden 35 büyükbaş, 1157 küçükbaş da tahliye edildi.

Soma’nın kırsal Kızılören Mahallesi’nde saat 16.00 sıralarında orman yangını çıktı. Alevler, saat 45 kilometre süratle esen poyrazın da tesiriyle kısa müddette büyüdü.

Yangın bölgesine birinci etapta 6 yangın söndürme uçağı, 11 yangın söndürme helikopteri, 69 arazöz, 10 dozer ve 9 itfaiye aracı sevk edildi. 4 adet Jandarma TOMA’sı, 5 adet de emniyet TOMA’sının hazır bekletildiği bölgeye etraf vilayetlerden de araçlar sevk edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 2 yangın söndürme aracı, 1 su ikmal aracı, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 2 su tankeri, Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 1 itfaiye aracı, 1 öncü araç ve 1 su tankeri müdahale çalışmalarına dayanak verirken, yangın bölgesinden 35 büyükbaş, 1157 küçükbaş hayvan ve ormanda yaşayan kaplumbağalar kurtarılıp bölgeden tahliye edildi.

Yangın, rastgele bir yerleşim alanını tehdit etmezken, tahliye edilmesi için hazırlık yapılan iki mahallede de tahliyeler iptal edildi. Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, “Yangın kısmen denetim altına alındı, gruplarımız soğutma çalışmalarını sürdürmekte” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.