Kraliçe 2’nci Elizabeth öldü: Artık ne olacak?

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatıyla, en büyük oğlu eski Galler Prensi Charles İngiltere’nin yeni hükümdarı ve devlet lideri oldu. Cornwall Düşesi Camilla ise kraliçe unvanını aldı.

Kraliçe 2’nci Elizabeth’in mevtini 12 günlük bir yas periyodu izleyecek ve bu mühlet zarfında Kraliçe’nin cenazesi, Buckingham Sarayı’na taşınacak. Akabinde, Canterbury Başpiskoposu tarafından yönetilecek resmi cenaze merasimi için hazırlıklar yapılacak.

Cenaze gününde, Londra Borsası ve BK bankalarının birden fazla kapanacak. Cenaze ve onu izleyen taç giyme merasimi günü de ulusal tatil ilan edilecek. Charles’in taç giyme merasimi Kraliçe’nin cenazesinden birkaç ay sonra gerçekleşecek.

KRALİÇE’NİN NAAŞINA NE OLACAK?

Kraliçe’nin naaşı birinci olarak halkın ziyaretine açılacak. Torunları naaşın başında nöbet tutacak. Naaşın hem babası Kral VI. George’un hem de hem Kraliçe Ana’nın gömüldüğü Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne defnedilmesi bekleniyor.

PRENS CHARLES NASIL ANILACAK?

Prens Charles hangi isimle anılmak istediğine karar verdi, Kral 3. Charles olarak anılmayı istedi. Kraliyet mensupları kendilerine verilen isimlerden rastgele birini seçebiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.