Konya’da tesadüfen keşfedilen antik yer altı kenti heyecanlandırdı

Konya Müzeler Müdürlüğünce 5 aydır yürütülen hafriyat ve paklık çalışmalarıyla bir kısmı ortaya çıkarılan yer altı kenti, farklı uzunluklarda ve genişlikte tünellerle birbirine bağlanan 20 metrekarelik odalardan oluşuyor.

İlk belirlemelere nazaran 5 bin metrekare alana yayıldığı tespit edilen yer altı kentinin hudutlarının, bölgede yürütülen yüzey araştırmalarına nazaran çalışmalar ilerledikçe daha da genişleyebileceği öngörülüyor.

AA’da yer alan habere nazaran; odayı andıran ömür alanlarında, su kuyuları, ocaklar, bacalar, aydınlatma için kandil yerleri, kilerler, havalandırma delikleri bulunan yerin geçmişi, elde edilen birinci malzemelere nazaran 8. yüzyıla tarihlendiriliyor.


Sekiz ömür alanı ortaya çıkarıldı

Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Hafriyat Lideri Hasan Uğuz, altyapı çalışmaları sırasında bulunan alanda yer yer oluşan göçüklerin temizlenmesiyle şu ana kadar 8 hayat alanı ortaya çıkardıklarını söyledi. Uğuz, bulgulara nazaran Hristiyan mahallî halkın, 150 yıl süren akınlardan korunmak için 8. yüzyılda yer altı kentini kullandığını tespit ettiklerini lisana getirdi.Ben bin metrkarelik alan

Kazı, paklık ve haritalandırma çalışmalarını eş vakitli sürdürdüklerini aktaran Uğuz, “Harita mühendisleri yer üstüyle yer altını çakıştırarak çalışmalarını sürdürüyor. Çıkardığımız haritalarla şimdilik 5 bin metrekarelik bir alana yayıldığını söyleyebiliriz. Yer altında yerler var ve yerleri birbirine bağlayan galeriler var. Galeriler epey küçük. Bu da bize insanların çok âlâ beslenemediğini ve küçük yapıda olduklarını gösteriyor” diye konuştu.


“Turistik açıdan önemli”

Oğuz; “Orta Anadolu’nun en büyük yer altı kentlerinden birini bulmuş olabiliriz. Bölge halkının rivayetleri ve farklı yerlerdeki çökmeler bize yer altı kentinin çok geniş bir alana da yayılabileceğini, çok uzun bir tünel sistemi olabileceğini gösteriyor. Yakaladığımız açıklıklar ve göçükler bu noktada olumlu sinyaller veriyor. Bölgede öbür yer altı kenti bilinmediği için tarihi ve turistik açıdan da değerli bir keşif.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.