Kılıçdaroğlu: Faize karşıyım edebiyatı yapıp, beşli çetelere kaynak aktarıldığını kimse unutmasın

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açılış Töreni’nde konuşan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına ait, “Vatandaş sanıyor ki, bizim de faizimiz düştü. Hayır efendim endüstricinin, esnafın faizi düşmedi ancak bankaların faizi düştü. Bankaların faizi düştü lakin bankaların vatandaşa verdiği kredinin faizi düşmedi” tabirlerini kullandı.

CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Üç Kemallerin kenti burası. Bu kadim kente hizmet etmek çok hoş bir şey. Yalnızca personelin umudu değil, esnafın da umudu, işsizlerin de umudu, çalışanların da umudu, alın teri döken herkesin umudu; kimse unutmasın Bay Kemal olacaktır. Bizim saraylarda oturmak üzere bir hedefimiz yok.

Merkez Bankası siyaset faizi indirdi. Vatandaş sanıyor ki, bizim de faizimiz düştü. Hayır efendim endüstricinin, esnafın faizi düşmedi lakin bankaların faizi düştü. Bankaların faizi düştü ancak bankaların vatandaşa verdiği kredinin faizi düşmedi.

Son 6 ayda bankaların kârı yüzde 400’ü aştı. Bankalar inanılmaz gelir elde ediyorlar demektir. Faize karşıyım edebiyatı yapıp, beşli çetelere kaynak aktrıldığını kimse unutmasın.

Bütün ulusal kıymetlerimiz yabancı para karşısında kıymet kaybediyor. Türkiye dünyanın en ucuz ülkesi haline geliyor. Ulusal kuruluşlarımız, kıymetlerimiz çok düşük bedelle artık satılır hale geliyor. Herkesin sorumluluğu var. O sorumluluğun şuurunda olarak yarın sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Vicdanınızın sesini dinleyin, bu ülkeyi dinleyin, fakirlerin, işsizlerin sesini dinleyin. Bizim amacımız herkes için çalışan, alın teri döken herkes için çalışmak bizim boynumuzun borcudur. Herkesin bu türlü bilmesini isterim.

Politika faizi düşürüp bankalara kar sağlayanları düşünün. Merkez Bankası’nın iradesiz kararının milletin ekmeğiyle oynaması demektir. Geliyor gelmekte olan, sakın unutmayın. Umutsuz olmayın diyorum, az kaldı göreceksiniz. Daima birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkarağız. Bu ülkeye, demokrasiyi, hukuku, adaleti kesinlikle getireceğiz. Altı önder bu mevzuda kelam verdi ve bunu gerçekleştireceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.