Kanada’dan Ukrayna’ya 7 milyon dolarlık ilave silah ve mühimmat yardımı

Kanada'dan Ukrayna'ya 7 milyon dolarlık ilave silah ve mühimmat yardımı

Ukrayna’nın doğusundaki ihtilaflı Donbass bölgesinde gerilim devam ederken Batı ülkeleri, Kiev yönetimine yönelik silah desteğini artırmayı sürdürüyor.

Kanada Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, hükümetin ‘Ukrayna güvenlik güçlerinin Rusya’nın istenmeyen ve artan saldırganlığına karşı kendisini müdafaa etmesine daha fazla yardımcı olmak için’ ilave askeri yardım sunulmasına onay verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Kanada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine 7 milyon doların üzerinde öldürücü silah ve çeşitli destek ürünleri bağışlayacak. Bu teçhizat; makineli tüfekler, tabancalar, karabinalar, 1.5 milyon mermi, keskin nişancı tüfekleri ve çeşitli ilgili ekipmanı içeriyor” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, silah yardımının yanında Kiev’e 500 milyon dolarlık bir kredi sunacaklarını duyurdu.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Kiev’in son dönemde Batılı ortaklarından 1.5 milyar dolar para ve bin tonu aşkın silah yardımı aldığını, rekor düzeydeki desteğin siyasi bir anlam taşıdığını ve Batılı ülkelerin böylece Ukrayna’nın müzakere masasındaki konumunu güçlendirdiğini savunmuştu.

The Government of Canada announced that it has authorized the provision of additional military assistance to the government of Ukraine to further help the Ukrainian security forces defend against Russia’s unwanted and escalating aggression against Ukraine.

— National Defence (@NationalDefence) February 15, 2022

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.