Kampanya ekibi Erdoğan için riskleri sıraladı

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü yazısında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kampanya ekibinden önemli bir ismin, Altılı Masa’da yaşanan kriz ve sonucunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday ilan edilmesiyle ilgili yaptığı analizleri aktardı.

“Kılıçdaroğlu’nun aday olmasının en güzel tarafı, AK Parti tabanından daha fazla oy gitmeyecek olması. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş aday olsaydı AK Parti seçmenlerinden kendisine oy kayabilirdi. Bu da Erdoğan’ın oylarını düşürürdü” değerlendirmesinde bulunan kampanya ekibinin Erdoğan için riskli gördüğü noktalar ise şöyle:

“Kılıçdaroğlu, Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi güçlü siyasi karakterlere karşı geri adım atmadı. Mağduriyet duygusu, İYİ Parti tabanını kazanmasını da sağladı. Siyasetteki en güçlü rakiplerinin önüne geçmekle kalmadı, onların desteğini de kazandı. Kılıçdaroğlu muhalefeti birleştirirken, Erdoğan’a karşı da güçlendi.

HDP’nin oy oranı anketlerde yüzde 12-13 bandında. Haliyle, en kritik seçmen HDP seçmeni. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş gibi Cumhur İttifakı’ndan oy çalamaz ama HDP’den kazanabileceği oylar, çok daha fazla, çok daha belirleyici.”

Yazının tamamını okumak için .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir