İktidara yakın gazete duyurdu: KYK borcunu ödemiş olanlar için yeni formül masada

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, KYK kredi borçlarında sadece ana paranın tahsil edileceğini duyurdu. Açıklama sonrası borç sorgulaması yapan gençler, düzenleme şimdi yürürlüğe girmediği için sistemde borcun tamamını gördü.

Alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına nazaran belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına nazaran düzenlendiği için yalnızca anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacak. Yasa yürürlüğe girer girmez sayılar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Gençler düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte yalnızca anaparayı ödeyecekler.

İktidara yakınlığıyla bililnen Sabah gazetesinde yer alan habere nazaran, borcunu ödeyenler için geriye dönük süreç yapılması mümkün görünmese de bu hususta kimi seçenekler üzerinde durulduğu belirtiliyor.

SEÇENEKLER MASADA

Edinilen bilgilere nazaran düzenlemeyle ilgili olarak, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması, ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı şartının kaldırılması, peşin yahut taksitli ödeme tablosu üzere seçenekler üzerinde duruluyor.

Borcunu ödeyenlere ise hakkaniyet açısından kısmi yahut anapara dışında yapılan ödemenin tümünün iadesi seçeneklerinin mümkün olup olmayacağı üzerinde durulduğu söz ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.