İBB harekete geçti ama… Denktaş’ın anıt mezarı projesine takoz koyan kim

Kıbrıs’ta Türklerin Rumlar tarafından uğradığı baskı ve zulmün önüne geçmek ve Ada’da barış ve huzuru tesis etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 48 yıl geçti.

ANIT MEZAR AYIBI

Harekatın liderlerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Rauf Denktaş’ın anıt mezarın bakımsız hali yine gündeme geldi. Odatv’nin gündeme getirdiği 10 yıldır bitirilemeyen anıt mezar ayıbı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Lefkoşa Belediyesi geçen yıl Eylül ayında harekete geçmiş ve engellemeler ile karşılaşmıştı.

Denktaş ailesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mehmet Harmancı’nın girişimleri sekteye uğratıldı.

KİM ENGELLİYOR

İBB Meclisi’nden 2021’de oybirliğiyle geçen karar hayata geçirilemedi. Odatv’nin geçen Eylül ayında mikrofon uzattığı Rauf Denktaş’ın kızı Ender Denktaş Vangöl, engel olarak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı işaret etmişti.

TAKOZ KOYULDU

Ender Denktaş Vangöl, İBB ve Lefkoşa Belediyesi’nin projesinin önüne takoz konulduğunu belirterek “Biz projemizi hazırlamıştık, her şeyimiz hazırdı ama koltuk takımı buna izin vermedi. Takoz koydular önümüze. Bunu yapan sadece KKTC hükümeti değil, KKTC tek başına mı karar veriyor sanıyorsunuz… Bütün dertleri İBB ve Lefkoşa Belediyesi’ni engellemekti” demişti.

BÜTÇEYE RET

Daha önce de anıt mezarın tamamlanması için harekete geçtiklerini hatırlatan Ender Denktaş Vangöl, “Biz anıt mezarı tamamlamak için daha önceden de bir proje yapmıştık. Kardeşim Serdar Denktaş’ın girişimi ile Turizm Bakanlığı’na verilen alan sonradan Gönyeli Belediyesi’ne verildi düzenleme için ama dönemin başbakanı Ersin Tatar bu belediyeye o bütçeyi vermedi. Ersin Tatar engel oldu” şeklinde konuşmuştu.

Not: Video 2021 yılına aittir

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.