Hava durumu değişiyor: Adım adım ısınacak, hafta sonu kavuracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve global kestirim sistemlerinin raporlarına nazaran yarından itibaren Türkiye yeni bir sıcak hava dalgasının tesiri altına girecek. Hafta sonu İstanbul’da 35 dereceye yaklaşacak olan sıcaklık bedelleri güney kıyılarımızda 40 dereceyi bulacak.

Tahminlere nazaran yurtta yer yer tesirli olan kavurucu sıcaklar yarından itibaren ülke genelinde kendini gösterecek. Meteoroloji’den Akdeniz kıyılarımızdaki kentlere orman yangını uyarısı gelirken, birçok kentte hava sıcaklıklarının 5 dereceden fazla artacağı öğrenildi. Sıcak hava dalgası gelecek haftanın ortalarına kadar tesirini sürdürecek. Yurdu etkileyecek olan sıcaklar mühletince yalnızca Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yağış görülecek.

KARADENİZ KIYILARINA YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemizin kuzey kesitlerinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Sinop, Tokat, Artvin, Kars ve Ardahan etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR MARMARA’DA TESİRLİ OLACAK

Rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı ile Ege kıyılarında kuzeyli istikametlerden yer yer kuvvetli (50-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmekte.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.