Durumu ağırlaşan Filistinli Nasır için şov yapıldı

Gazze’deki Milletlerarası Kızılhaç Komitesi önünde düzenlenen şovda, sıhhat durumu ağırlaşan Nasır Ebu Hamid’in hür bırakılması istendi.

Eyleme katılan Memleketler arası Hukuk Kuruluşları Sendikası Sözcüsü Tamir ez-Zeanin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser hastası Ebu Hamid’in sıhhat durumunun kritik olduğunu, vefat döşeğinde olduğunu belirterek, salıverilmesi için İsrail’e ağır baskı yapılması gerektiğini tabir etti.

Ebu Hamid’in sıhhat durumunun İsrail Hapishaneler Yönetiminin sistematik bir formda Filistinli tutuklulara, bilhassa de hastalara karşı yürüttüğü “tıbbi ihmal politikası” sonucunda kötüleştiğine dikkati çeken Zeanin, İsrail’in Filistinli tutuklulara karşı tıbbi ihmal aracılığıyla “yavaşça öldürme politikası” güttüğünü söyledi.

Ebu Zeanin, tüm ilgili milletlerarası kurumlardan Ebu Hamid’in hayatının kurtarılması için harekete geçmesini talep etti.

Batı Şeria’nın Ramallah kentinden olan Ebu Hamid, “Fetih Hareketinin kolu olan Aksa Şehitleri Tugayı’na mensup olmak ve İsrail askerlerine karşı hareket yapmakla” suçlanarak 2002 yılında tutuklanmış ve hakkında 7 sefer müebbet mahpus cezası verilmişti.

Ebu Hamid’in 5 kardeşi de İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunurken, Tel Aviv makamları ailesinin meskenini birkaç sefer yıkmıştı.

Filistin Esirler Cemiyetinden dün yapılan yazılı açıklamada, şu anda İsrail hapishanesinde tutuklu olan ve akciğer kanseri Nasır Ebu Hamid’in (50) durumunun kritik olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, Ebu Hamid’in “son günlerinde özgür bırakılmasını” tavsiye eden bir rapor bulunmasına karşın hür bırakılmadığı söz edilmişti.

Açıklamada ayrıyeten İsrail Hapishaneleri Yönetimi hasta mahkumları hastanelere transfer etmeyi ve tıbbi muayeneler yaptırmayı taammüden “ertelemekle” suçlanmıştı.

Esirler Cemiyeti, İsrail’de 1967’den bu yana hapishanelerde ölen 231 Filistinliden 73’ünün “tıbbi ihmal” sonucunda hayatını kaybettiğini bildirmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.