Down sendromlu ciritçi, dünya şampiyonasına hazırlanıyor

Down sendromlu ciritçi Ramazan Ünlü, dünya şampiyonasına argümanlı hazırlanıyor.

Geçen yıl mezun olduğu Kapadokya Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda vücut eğitimi öğretmenliği yapan ve tıpkı vakitte Down Sendromlular Atletizm Ulusal Grup antrenörlüğünü de yürüten Tarkan Güney tarafından keşfedilen 20 yaşındaki Ramazan Ünlü, gelecek ay Çekya’da gerçekleştirilecek Dünya Down Sendromlular Şampiyonası için hazırlıklarını sürdürüyor.

Kısa müddette cirit atmada kendini geliştiren Ünlü, 2019 yılında Antalya’da düzenlenen Özel Atletler Atletizm Türkiye Şampiyonası’nda ikinci, 2020 yılında İzmir’deki birebir şampiyonada üçüncü, 2021 yılında İtalya’nın Ferrara kentinde yapılan Down Sendromlular Avrupa Şampiyonası‘nda ise ikinci oldu.

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Spor Kompleksi’nde çalışmalarına antrenörü Güney ile devam eden Ünlü, Çekya’daki şampiyonadan altın madalya ile dönmeyi hedefliyor.

”SPORU ÇOK SEVİYORUM”

Ramazan, daha evvelki yarışlarda elde ettiği başarıyı Çekya’da da sürdürmek istediğini belirterek, “Sporu çok seviyorum. Tarkan hocam daima yanımda oldu. O benim annem, babam ve kankam. Başarılı olacağım” dedi.

İMKANSIZLIKTAN KÜREK SAPI ATARAK BAŞLADI

Antrenör Tarkan Güney ise spora başladıkları birinci aylarda Ramazan’ın Ürgüp ilçesine bağlı Bahçeli köyünde yaşadığını, köydeki imkanların kısıtlı olmasından ötürü idmanlara kürek sapı atışlarıyla başladıklarını anlattı.

Ramazan’ın azim ve çalışmayla muvaffakiyetin elde edileceğini ortaya koyan değerli bir örnek olduğunu vurgulayan Güney, şöyle konuştu:

“Haziran ayında da Çekya’da yapılacak dünya şampiyonasında cirit atma, disk atma ve bin 500 metre yürüyüş karşılaşmalarına katılacak. Orada bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşı’mızı okutmak istiyoruz. Bana ve arkadaşlarına verdiği madalya kelamı var. Ramazan’ın okulda yeteneklerine baktığımda spora yatkın olduğunu gördüm. Cirit ile başladık ve çalıştık. Bunun yanına disk ve yürüyüşü de ekledik. Birinci başlarda köyde çalışıyorduk. Kürek sapı atarak temel oluşturduk. Artık çok şükür kürek sapından dünya şampiyonluğuna gidiyoruz”

AZMİ HERKESE ÖRNEK OLDU

Güney, atletinin en çok ciriti sevdiğini, yürüyüş ve disk atmaktan hoşlanmadığını belirterek, “Ramazan bilhassa vilayetimizde bir çığır açtı. Öteki özel öğrencilerimizin aileleri de bizimle bağlantıya geçti. Artık farklı öğrencilerimizle de çalışma yapıyoruz, umarım onlar da kentimize ve ülkemize madalyalar getirecektir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.