Cumhurbaşkanı’nın BAE programı ne? İdris Arıkan aktardı

CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan’ın Birleşik Arap Emirlikleri izlenimlerinden satır başları;

“Sayfa sayfa açılıyor… Önce Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelindi. Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sırasında İsrail ile olan görüşmelerin ne zaman başlayacağı konusunda bir netleşme ortaya çıktı. Yarın Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı yardımcısı Sedat Önal, İsrail’e ve Filistin’e gidiyor. Bu biraz da bu dönemin aslında nasıl bir şeye dönüşeceğini işareti. Burada nasıl bir süreç işliyor. Birleşik Arap Emirlikleri 2011’den bugüne kadar gelinen süreçte ilk defa yeni bir sayfa açıldı. Bu yeni sayfada işte ekonomileri, savunma sanayii, deri sanayii, teknolojidir. Merkez bankaları arasındaki işbirliğidir, eğitimdir. Birçok konuda bir süreç işlemeye başladı aynı günde.

Hatta biz buradaki yetkililerden daha önce aldık bilgiyi. İsrail ile olan görüşmenin netleştiği ortaya çıktı. Yarın Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal oraya gidecekler. Orada da İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye olan ziyaretinin ne zaman başlayacağı konuşulacak, ne zaman yapılacağı ortaya çıkacak?

BUGÜN NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün hatırlarsınız. Birleşik Arap Emirlikleri lideri ile bir araya gelmişti. Orada önemli anlaşmalar imzalandı. 9 maddeden 9 anlaşmadan bahsediliyor. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri yatırımcıları ile ve Türk yatırımcılarla bir araya geldi. 2 ülkenin yatırımcıları, 2 ülkenin iş insanları ile bir arada toplantı yaparak, “Biz bundan sonra ne yapabiliriz?” sorusuna “Ülkemiz için kendi ülkelerimiz şimdi nasıl yatırımlar yapabiliriz?” karşılıklı olarak onu görüştüler. Türkiye’nin buraya olan desteği ne olabilir? Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye’ye nasıl bir yatırım gelebilir? Bu senaryolar üzerinde çalışıldı.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten yatırımcılarla olarak konuşmasında da “En önemli yatırım ortağımız” ifadesini kullandı, ki bu çok ciddi bir ifade Türkiye açısından bu. Bugün Erdoğan’ın başka görüşmeleri de var. Bugün EXPO fuarı var. Şu anda Dubai EXPO fuarı bölgesindeyiz. Buraya Türkiye Cumhurbaşkanı gelecek birazdan, hem Birleşik Arap Emirlikleri pavilyonunu, hem Türkiye pavilyonunu, hem Azerbaycan pavilyonunu ziyaret edecek. Aslında hem Türkiye hem de Azerbaycan hem de Birleşik Arap Emirlikleri içinde önemli bir gün.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ NEDEN ÖNEMLİ?

Aslında Birleşik Arap Emirlikleri küçük bir ülke, 10 milyon nüfusa sahip. 1 milyon Gerçekten vatandaşı olan ülke. Fakat burada bir kavşak noktası. Yani dünyada Hürmüz Boğazı, Hint Okyanusu bu bölgenin en güçlü ekonomisine sahip ülkesi konumunda. Sadece o bölgeye boğaz itibariyle bahsediyoruz ve sadece Birleşik Arap Emirlikleri dediğimizde de bu ülkenin nüfusu değil tüm Arap dünyası hatta biraz öteye gidersek, Hindistan, Pakistan, hatta Uzak Doğu dan da gelen bir paylaşım bir geçiş noktası, bir kavşak yatırım noktası olduğunu görüyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.