Coinbase’e Bu Altcoin Yüzünden Dava Açılıyor!

Coinbase, kullanıcılar bir altcoin projesinde büyük meblağlar kaybettikten sonra durum tespiti yapmamakla suçlanıyor.

Coinbase, bu altcoin yüzünden ikinci toplu davayla karşı karşıya

Coinbase’in TerraUSD stablecoin listelemesinde ihmalkar davrandığı iddia ediliyor. Borsa hakkında, Terraform Labs ile mali ilişkisinde şeffaf davranmadığı gerekçesiyle toplu dava açılıyor. Coinbase şimdi aleyhine açılan ikinci toplu davaya hazırlanıyor. GYEN’in Kasım ayında kaldırılmasıyla ilgili olarak geçen ay dava açılmıştı.

Perşembe günkü dava, Coinbase’in TerraUSD’yi listelemeden önce Terraform Labs durum tespiti yapmaması üzerine açılıyor. Aynı zamanda, TerraUSD’nin riskini algoritmik bir stablecoin olarak yanlış tanıtmak konusunda ihmalkar davrandığını iddia ediyor. Dava, Robinhood, Gemini ve Kraken borsaları tarafından sağlanan stablecoin’ler hakkındaki bilgileri Coinbase’inkiyle karşılaştırıyor. Borsaya yönelik suçlamalar arasında şunlar yer alıyor:

TerraUSD’nin doğasını teminatsız, algoritmik olarak kontrol edilen ve oldukça riskli olarak açıklamak yerine, Coinbase onu başka bir istikrarlı para birimi olarak kabul etti.

Coinbase’in yatırım kolları da dava ediliyor

Dava ayrıca şirketin yatırım kolu olan Coinbase Ventures’ın Terraform Labs’ın en büyük fon sağlayıcılarından biri olduğunu ve bu şirketin TerraUSD’nin volatilitesini açıklamaması için ek bir motivasyon olduğunu iddia ediyor.

Davadaki davacılar ve sınıflar, hukuk firmaları Milberg Coleman Bryson Phillips Grossman ve Erickson Kramer Osborne tarafından temsil ediliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ikinci şirket ayrıca 13 Mayıs’ta Coinbase ve GMO-Z.com Trust’a karşı GYEN’in Kasım ayında Japon yenine sabitlenen stablecoin’in çöküşüyle ilgili açık bir davada davacıları temsil etti.

GYEN’in değeri, Coinbase’de listelendikten bir hafta sonra sıfıra düştü. Borsanın bazı kullanıcıların hesaplarını dondurmasına neden oldu. Bazı kullanıcılar da olay sırasında – davaya göre “sayısız milyonlar” – para kaybetti. Dava, GMO-Z.com’un, stablecoin’in tasarımından başlayarak, davacılara ve sınıfa karşı görevlerini yerine getirmediğini iddia ediyor. Coinbase, makul bir şekilde öngörülen bir bağlantı koparma riskine rağmen ihmalkar yanlış beyanda bulunmak ve GYEN’i listelerken makul özeni göstermemekle suçlu.

Borsa, daha fazla işten çıkarmanın sinyallerini veriyor

Coinbase Salı günü yaptığı açıklamada, işgücünün yaklaşık beşte birini işten çıkardığını söyledi. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, şirketin işgücünün yüzde 18’ini azaltacağını söyledi. Kesintilerin yaklaşık 6.100 çalışanının yaklaşık 1.100’ünü etkileyeceğini söyledi. Ancak en az 14 haftalık kıdem tazminatı veriliyor.

Haber, Pazar gecesi geç saatlerde kripto bankası Celsius işlemlerini geçici olarak durdurduktan sonra geldi. Armstrong, e-postasında, piyasanın bir süre daha böyle kalacağını öne sürdü. Birçok kripto para biriminin toparlanmadan önce değer kaybettiği 2018 dönemine atıfta bulunarak şunları söyledi:

Bir durgunluğun başka bir kripto kışına yol açmasını bekliyoruz. Bu dönem uzun sürecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.