Çay üreticileri yürüyüş daveti yaptı, Valilik tüm hareket ve aktiflikleri yasakladı

Rize Valiliğinin resmi toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada şöyle denildi:

“Rize ili mülki hudutları içerisinde 12 Mayıs 2022 perşembe günü saat 00.00’dan itibaren 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat 24.00’a kadar 5 gün mühlet ile 2911 sayılı toplantı ve şov yürüyüşleri kanunu kararlarına nazaran düzenlenecek şov yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 sayılı kanun 17’nci hususunda istinaden yasaklanmasını; vilayetimizde düzenlenecek olan ticari reklamlar hariç olmak üzere, basın açıklaması, el ilan bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma, anket yapılmasına, açlık grevi, oturma aksiyonu, stant, imza kampanyası, çadır kurma. Protesto aksiyonu ve gibisi aksiyon aktiflerin 5442 sayılı vilayet yönetimi kanunun 11. hususunun (a) ve (c) fıkra kararları yeterince belirtilen tarihler ortasında mülki yönetim amirinin müsaadesine bağlanması; Ayrıyeten her türlü izinli-izinsiz toplantı ve aktifliğin huzur ve itimat ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi mümkün kabahatlerin tespitine yönelik kolluk tarafından izletilmesini, ses ve manzara kaydının yapılarak kayıt altına alınması, karara uymayanlar ve yapılan ikazlara karşın kararı ihlal etmeye devam edenler hakkında kanuna alışılmamış toplantı ve şov yürüyüşü olarak kıymetlendirilerek 2911 sayılı toplantı ve şov yürüyüşü kanunu ile başka ilgili kanun kararları kapsamında gerekli süreçlerin yapılacağı kamuoyuna hürmet ile duyurulur.” 

ÇAYKUR’A YÜRÜYÜŞ DAVETİ

Rize Valiliği’nin yasak kararının öncesinde Çay Üreticileri Meclisi, topladıkları imzaları ve taleplerini Çaykur Genel Müdürlüğü’ne iletmek üzere yürüyüş yapacaklarını duyurmuştu. 12 Mayıs Perşembe günü Çaykur Genel Müdürlüğü önüne davet yapan meclisin açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Ülkemiz derin bir ekonomik kriz içinde her gün, başta temek besin hususları olmak üzere tüm tüketim gereçlerine artırım geliyor. Geçen yılla kıyasladığımızda gelirlerimiz eridi, alım gücümüz 1/4 oranında düştü. Temel gelir kaynağımız olan yaş çay hasadı için tarlalara gireceğiz. Lakin hasat başlamadan daha gübreleme periyodunda gübre alımı için borçlandık. Hsasat periyodu maliyetleri yüzünden daha da borçlanacağız.

Çiftçi arkadaş, çaresiz değiliz. Örgütlenip sesimizi duyurmak zorundayız.”

 

Bu anlayışla bölgede çay üreticileri olarak taleplerimizi içeren imza metni hazırladık.Topladığımız imzaları Çaykur Genel Müdürlüğü’ne ulaştıracağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.