Bakan Soylu’dan devlet esası uyarısı!

  • Bazı ülkeler, kimi büyükelçilerimize yönelik, birtakım bakanlar bilhassa kabul göstermemektedirler. Buna ilişkin bir mütekabiliyet uygulanmaktadır.
  • Biz çadır devleti değiliz de bulunduğu yeri çadır kurumu olarak nitelendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyeti çürümüşlük olarak pahalandırmak de cehalettir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bazı ülkeler büyükelçilerimize, birtakım bakanlara yönelik bilhassa kabul göstermemektedirler. Buna ilişkin bir mütekabiliyet uygulanmaktadır. Kamu vazifelisi bu türlü bir mütekabiliyet prensibinin varlığından yahut ilgili ülkenin bu türlü bir uygulamasından haberi olmadan bunu gerçekleştirebilir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış siyaseti açısından bir nakısa oluşturur ki biz bununla daima karşı karşıyayız.” dedi.

Soylu, AFAD’da 81 ilin trafik ünite amirleriyle görüntü konferans sistemiyle yaptığı toplantının akabinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

DİPLOMATLARLA GÖRÜŞMELERDE YENİ KARARLAR

Bakan Soylu’ya “Yeni alınan kararla, devlet kurumlarının yöneticileri de artık diplomatlarla görüşürken Dışişleri Bakanlığından müsaade almak zorunda. Sizin İBB ile ilgili bir açıklamanız vardı, nasıl değerlendirirsiniz bu kararı” sorusu yöneltildi.

Kamu vazifelileri olarak dış temasları konusunda Dışişleri Bakanlığına bilgi vermenin ve oradan görüş almanın devlet müktesabatının devamlılığı açısından gerçek bir prosedür olduğunu belirten Soylu, “Bu ne birincidir ne de sondur.” sözünü kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle devam etti:

“Bazı ülkeler, büyükelçilerimize yönelik, kimi bakanlar bilhassa kabul göstermemektedirler. Buna ilişkin bir mütekabiliyet uygulanmaktadır. Bunu kim bilebilir? Dışişleri Bakanlığı bilebilir. İlgili bir ülkenin bakanı yahut kamu seviyesinde bir üst yöneticisi yahut kamu vazifelisi bu türlü bir mütekabiliyet unsurunun varlığından yahut ilgili ülkenin bu türlü bir uygulamasından haberi olmadan bunu gerçekleştirebilir. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış siyaseti açısından bir nakısa oluşturur ki biz bununla daima karşı karşıyayız.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.