Bakan Koca davet yapmıştı! Randevular doldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid-19 aşısı için hatırlatma dozu davetinin akabinde vatandaşlar hastanelere akın etti. Üçüncü dozun akabinde hatırlatma dozunu yaptırmak isteyenler hastane kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Hatırlatma dozu randevularının açıldığı Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde bin kişi için açılan randevular 1 gün içerisinde doldu. Randevusuz gelen vatandaşlarla birlikte gün içerisinde binin üzerinde hatırlatma dozunun uygulanması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca davette bulunmuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplumsal medya üzerinden yayımladığı iletisinde şu tabirlere yer vermişti:

“Omicron’a bağlı hadiseler Türkiye’de de artış gösteriyor. Bayramda dikkat etmeli. Maskeyi zorunlu kılan ortamlar biliniyor. 50 yaş üstüyle risk kümesindekilerin son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozunu ısrarla öneriyoruz. Aşıya bizim verdiğimiz ehemmiyeti sizler de verin.”

Yurt genelinde hadise sayısı 1 haftada 30 bin 478 arttı

Sıhhat Bakanlığı’nın Covid-19 Bilgilendirme Platformu üzerinden paylaştığı datalara nazaran, 27 Haziran-3 Temmuz tarihleri ortasında 57 bin 113 olumlu olay tespit edilirken, 25 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Evvelki hafta olan 20-26 Haziran tarihleri ortasında ise 26 bin 635 müspet hadise tespit edilmiş, 17 kişi hayatını kaybetmişti. Datalara nazaran olay sayısı 1 haftada 30 bin 478 arttı.

“Aşı olunması önemli”

Hatırlatma dozu olan dördüncü aşısını yaptırdığını belirten İbrahim Türk, “Dördüncü dozumu oldum, dün randevu almıştım. Biraz sıra var fakat yapacak bir şey yok. Bayramdan evvel alalım ki daha sonra külfet olur diye düşündüm. Biraz kasvet var ancak aşılacağını düşünüyorum. Kuyruklar da olağandır, aşıya istek. Aşı olunması kıymetli buradan davette bulunmam gerekirse, herkesi aşı olmaya davet ediyorum zira daha makûs olaylar olmaması açısından” dedi.

“Tedirgin olduğum için aşımı yaptırdım”

Covid-19 olaylarındaki artış nedeniyle huzursuz olduğunu ve hatırlatma dozu yaptırdığını söyleyen Ece Canbolat, “Ben bütün aşılarımı bakanlığın çağrış ile yaptırdım. Aşıların hastalıktan korunmada ve öbür hastaların da ağır bakıma sevk edilmesini önlediğini düşünüyorum. Herkese aşı olmayı tavsiye ederim. Dördüncü doz aşımı oldum. Natürel ki huzursuz olduğum için aşımı yaptırdım” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.