Bakan Kirişci: Kırsala geri dönüş yapmak zorundayız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın iştiraki ile Yozgat’ın Çekerek ilçesinde düzenlenen ‘Doğa ve Spor Festivali’ başladı. Aktifliğe Oktay ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de katıldı.

Çekerek Irmağı üzerinde konseyi, Türkiye’nin en büyük sulama hedefli 10 barajından birisi olan Çekerek Barajı kenarına yapılan Millet Bahçesi, Yapay Rafting Parkuru, baraj içerinde oluşturulan Lavanta Adasının açılışlarının da gerçekleştirdiği aktiflikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konuşmasında dünyanın kalkınan birinci 10 iktisadı ortasında yer alma amacını hatırlatarak, “Bizim gayelerimiz var dedik, büyük gayelerimiz var. 500 milyar dolarlık ihracat maksadımız var. Birinci başta dünyanın kalkınan birinci 10 iktisadı ortasında yer alma maksadımız var. Orta ara inişler, kalkışlar oluyor, bunlar sizi katiyen karamsarlığa iletmesin. Biz ebediyen yükselerek gideceğiz ve on iktisat içerisinde inşallah daima birlikte yer alacağız. Biz 500 milyar dolar gayesini de yakalayacağız, ulaşacağız lakin onun için Yozgat’ın üretmesi lazım. Türkiye’nin 81 ilinin üretmesi lazım” dedi.

Kırsaldan kalkınmanın kıymetine değinen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de, “Rusya ve Ukrayna savaşı bize tarımın ne kadar stratejik, besinin ne kadar vazgeçilmez olduğunu öğretti” dedi. Bakan Kirişci, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu hususta çok kıymetli takviyelerimiz var. Biz istiyoruz ki. Hayat kırsalda tekrar devam etsin. Büyük kentlerde ulaşım, hava kirliliği, kentlerdeki çarpık yapılaşma pek çok mevzu aile içi bir ekip sorunlar bunların hepsi maalesef yaşanmakta ve bunların hafifletilmesi için yeniden hükümet olarak çalışmalarımız süratle sürmektedir. Fakat biz ziraî üretim ismine ormancılıkta ilgili faaliyetlerimiz ismine mutlak surette kırsala geri dönüş yapmak zorundayız. Zira pandemi öncesinde bunu gösterdi. Sonrasında ise Rusya, Ukrayna savaşı bize tarımın ne kadar stratejik besinin, ne kadar vazgeçilmez olduğunu öğretti ve bu hususlardan hareketle artık dünya birbirine mal satmaz hale geldi. Ve bu ülkede ben üreticiyim demekten yahut da babasının annesinin bu faaliyetlerde bulunuyor olmasından hicap duyup imtina eden bunu zikre etmeyen kardeşlerimiz artık gönül rahatlığıyla biz çiftçiyiz çiftçi bir ailenin çocuğuyuz. Biz üretiyoruz, ürettiğimiz için kıymetliyiz noktasına gelmiştir.” formunda konuştu.

Konuşmaların akabinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile protokol üyeleri kurdele keserek Boğazlıyan Organize Sanayi Bölgesi ve Çekerek Millet Bahçesinin açılışını yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.