BAE ile ticari ilişkiler ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde öne çıkan başlıklar arasında ekonomi var. O ziyarette “Türkiye Cumhuriyeti ile BAE Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Müzakerelerinin Başlatılmasına İlişkin Ortak Bildiri” imzalandı.
İmzalar Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi huzurunda, Ticaret Bakanı MUŞ ile Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı tarafından Abu Dabi’de atıldı.

PEKİ BU BİLDİRİ NE ANLAMA GELİYOR? EKONOMİK, TİCARİ İLİŞKİLERİN SEYRİ NASIL OLACAK?

İmzalanan Ortak Bildiri ile taraflar Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerine başlama hususunda mutabakata vardıklarını paylaşmış oldular. Ortak Bildirinin iki ülke arasında modern ve dinamik bir ekonomik ortaklık için bir platform işlevi göreceğinin altını çizdiği belirtiliyor.

İki ülke arasındaki uzlaşıya göre mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticareti, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticaretlerini kolaylaştırıcı tedbirleri kapsayacak. Ayrıca kamu alımları, fikri mülkiyet hakları, ticaret önlemleri ve diğer düzenleyici kurallar da kapsam dahilinde. “Anlaşmanın öncelikle bölgesel anlamda ticaretin artmasına daha sonra ortak geliştirilecek yeni üretimler ve projelerle küresel anlamda değer zincirlerine katkı sağlaması beklenmekte” yorumu yapılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.