Arı kovanlarına saldıran ayıyı, Mozart’ın aryasıyla uzaklaştırdı

Tunceli’de, tıpkı vakitte müzisyen olan İbrahim Sarpınar, arı kovanlarına yaklaşan ayıyı korkutup kaçırmak için evvel el feneriyle ışık tuttu, akabinde Mozart’ın aryasını seslendirdi. Aryayı duyan ayı bölgeden uzaklaşırken, Sarıpınar o anları cep telefonu kamerasıyla kayda aldı.

Pülümür ilçesi kırsalında bozayılar köylere kadar inip arı kovanlarına saldırmaya başladı. Salkımözü köyünde oturan, tıpkı vakitte müzisyen olan İbrahim İbrahim Sarıpınar’ın arı kovanları da birkaç sefer ayı saldırısına uğradı. Sarıpınar, kovanlarını korumak için ayılara karşı geceleri nöbet tutmaya başladı.

Bu nöbetlerden birinde bir ayının kovanlara yaklaştığını fark eden Sarıpınar, evvel el feneriyle ışık tuttu, akabinde da yüksek sesle dünyaca ünlü bestekar Wolfgang Amadeus Mozart’ın ‘O wie will ich triumphieren’ aryasını seslendirdi. Aryayı duyup Sarıpınar ile göz göze gelen ayı, daha sonra bölgeden uzaklaştı. Sarıpınar, o anları cep telefonu kamerasına kaydetti.

‘STANDART YANSILARA ALIŞTIĞI İÇİN BU YOLA BAŞVURDUM’

İbrahim Sarıpınar, ayının ataklarına karşı farklı bir yol denediğini belirterek, “Öncelikle ben operaya ilgili biriyim. Bu ilgimden dolayı ezberlediğim çokça arya var. Ayı kardeşimize gelince, neredeyse her gün arılarımı, tarlamı yokluyor. Ben de muhakkak ona ve öteki canlılara ziyan verme taraftarı değilim. Onu uzaklaştırmak için ses ve ışığı kullanıyordum. Yalnız artık verdiğimiz standart yansılara alışıp kaçmadığı için bu türlü bir usule başvurdum ve şimdilik çok tesirli duruyor” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.