Almanya’da yeni hükümet ile ilişkiler

“Türkiye ile iyi bir partner olarak çalışma arzusu var,, bu bağlamda yakında Alman Dışişleri Bakanı Türkiye’de olacak.” Almanya’da yeni koalisyon hükümeti ile temaslar artıyor. Yakın zamanda Alman Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’de olması bekleniyor.

Türk – Alman ve Türkiye – AB ilişkileri bağlamında CNN TÜRK’e değerlendirmelerde bulunan Alman yetkili, koalisyonun Türkiye ile yakın çalışma arzusu olduğunu söyledi. Ancak insan hakları konularında koalisyonun hassasiyetinin de altını çizdi.

Osman Kavala davasına değinen yetkili, “Kavala uzun zamandır hapiste, cezası kesinleşmedi. AİHM 2 yıl önce salıverilmesi çağrısı yaptı. Bu konuda AİHM’in kararının uygulanmamasını görmekten mutlu değiliz. Bir yandan da ihlal prosedürünü bekleyip göreceğiz,” dedi.

Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri için ise Türkiye’nin birlikten uzaklaştığı görüşünü hatırlatan Alman yetkili “Bir kulübe katılmak istiyorsanız, kulübün kurallarına uyum sağlamalısınız. Kulübün üyelerini ve kurallarını kabul etmeyerek kulübe üye olamazsınız.” dedi. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda bazı pürüzler olduğunu hatırlatan yetkili, “Bu pürüzlerinden biri ticari anlamda bir diğeri de Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a dair tutumu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kıbrıs adasında iki devletli çözüm vurgusuna değinen yetkili, “Ne ABD, ne AB, ne Rusya, ne BM Kıbrıs’ta iki devletli çözüme sıcak bakıyor” derken, bu tutum bir çıkmaz yaratmıyor mu sorusuna Almanya örneği ile yanıt verdi. “Ben dahil bölünmüş Almanya sorununun yıllarca çözülemeyeceğini düşünenler çoktu” diyen yetkili, bazen siyasi konjonktürün hızla değişebildiğini ve sorunların çözümünü kolaylaştırdığını hatırlattı. Ekonomik gelişmelerin, gaz konusunda gelir paylaşımı konusnda ilerlemenin bu konuda bir motivasyon olabileceği hatırlattı.

ABD, BAE'ye savaş uçağı ve gemi gönderiyor

ABD, BAE’ye savaş uçağı ve gemi gönderiyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.