Almanya Ukrayna’ya silah sevkiyatı

Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Berlin’de silahlı kuvvetler konferansının başlangıcında yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya iki Mars-2 tipi çoklu roketatar ve 50 Dingo zırhlı araç daha teslim edileceğini tabir etti.

Lambrecht, “Ukrayna’ya iki adet Mars-2 tipi çoklu roketatar ve 50 Dingo zırhlı araç ve çoklu roketatarlar için 200 füze sağlayacağız.” dedi.

Bakan Lambrecht, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin mert ve başarılı operasyonlarını överek, “Ukrayna’ya süratli bir halde daha fazla askeri teçhizat sağlanmasının ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir. Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulayarak Ukraynalıların mert gayretlerinde açıkça yanlarında duruyoruz. Yaklaşık bir milyon mülteciye sığınma imkanı sunuyoruz. Ukrayna’yı mali olarak ve silah tedarik ederek de destekliyoruz. Ukrayna’nın bilhassa son birkaç gün içinde Alman silahlarının da yardımıyla elde ettiği muvaffakiyetleri görmek cüret verici.” sözlerini kullandı.

Ukrayna ve Almanya’daki kimi siyasetçiler, hükümete son vakitlerde baskıyı artırarak Ukrayna’ya Alman savaş tanklarının teslim edilmesini talep ediyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.