AKP’li Nihat Zeybekci’den bakanlığa tenkit

Eski İktisat Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yaptırılan ve kendi ismini taşıyan caminin temel atma merasimi Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın iştiraki ile gerçekleşti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kısmen hizmete açtığı Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi binasının yanında yer alan cami gelecek yıl Ramazan ayına yetiştirilmeye çalışılacak.

Zeybekci, Erbaş’a maddi takviye istemediklerini yalnızca manevi olarak dayanak olmalarını ve dua etmelerini istedi. Zeybekci caminin açılışını Kadir Gecesi yapmak istediklerini belirtti.

“OKUL YAPACAKTIM, BAKANLIĞA PROJE BEĞENDİREMEDİM”

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre, ihtisas merkezinin 4 yıl evvelki temel atma merasimi sırasında cami kelamı veren Zeybekci merasimde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

  • Bazı dostlarımız dediler ki; her tarafta cami çok, okul yaptır. İleride onu da yaptırırız inşallah. Evvelce bir denemiştik ama… Devrin Denizli Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz şahittir. Bakanlığa kimi şeyleri beğendiremedik.
  • Tütün tarlasındaki bir amelenin çocuğu olarak… Doğal 7 yaşında anamla birlikte yevmiyeye gittim o vakit. Onların, merhum babamız kelamıyla, ‘Şu gömleğimi satacağım da okutacağım’ dediği çocuğuz biz… Onların sayesinde buraya geldik ve bu hayırlara vesile olmaya çalıştık.
  • Burada cami gerekli. Cami ile akademi o kadar iç içe gelmeli de cemaatle dolmasını sağlayacak ruh burada oluşmalı. Burası ile ilgili mimari de Semerkant, Horasan, Taşkent kültürünün izlerini taşısın istedik. Buradan yetişenler Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri üzere bu coğrafyayı da ışığıyla aydınlatsın.

“ERBAŞ: İMTİHANI KAZANANLAR ATANACAK”

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş merasimdeki konuşmasında Diyanet Akademisi’nin kurulması ile ihtisas ve eğitim merkezlerinin kıymetinin arttığına değinerek; “Şimdiye kadar eğitim merkezlerimizde hizmet içi eğitimler yapıyorduk. Hocalarımızın eksiklerini tamamlamaya yönelik çalışıyorduk. Artık misyona başlamadan evvel imam adaylarını, müezzin adaylarını, Kuran kursu öğreticisi adaylarını alıp burada yetiştireceğiz. İmtihan yapıp, o imtihanı kazananları atayacağız. İhtisas merkezleri o denli bir kazanım sağladı. Gelecekte ülkemize katkısı çok büyük olacak” sözlerini kullandı.

“HER YIL 600 YENİ CAMİ YAPILIYOR”

Her yıl yeni mescitlerin kazandırıldığını belirten Erbaş, “Türkiye’de 150 bin hocamızla 90 bin camimizde, 40 bine yakın Kuran kursumuzda yanlışsız dini bilgiyi öğretmeye çalışıyoruz. Kuran’a ve sünnete dayalı bilgilerle insanlarımız donatmaya çalışıyoruz. 100’ün üzerinde ülkede 2 bin 500 kadar hocamızla da hudutlarımızın ötesinde insanlara hizmet götürüyoruz. Mescitlerimiz kentlerimizin süsü. Ülkemizde her yıl 600 kadar yeni camimiz yapılıyor. Bu milletimiz için büyük bir kazanımdır” diye konuştu.

“O DÖRTLÜKTEN SONRA AMİN DEMELİYİZ”

Yurt dışında cami görmelerinin kendilerini keyifli ettiğini söyleyen Erbaş, şunları söyledi;

  • Camilerimiz bizim şiarımızdır. Bir beldenin Müslüman oluşunun en büyük şiarı camileridir, minareleridir. Bakanlara gittiğimiz vakit gözlerimiz cami, minare arıyor. Bu türlü peş peşe minareleri gördüğümüz vakit burası Müslüman köyü diyoruz.

“HİÇBİR ÜNİVERSİTE CAMİSİZ KALMASIN”

Üniversitelerden cami konusunda talep geldiğini söz eden Erbaş, şu tabirleri kullandı;

  • Bilgiye hikmete kıymet verdiğimiz asırlarda daima yücelmişiz. İlimden uzak kaldığımız asırlarda da gerilemişiz. İnşallah artık ilerleme bölümündeyiz. Gelişme evresindeyiz. İşte üniversitelerimiz… Üniversitelerimizdeki camilerimiz… Allah rektörlerimizden razı olsun.
  • Şimdi rektörlerimiz geliyorlar, telefonla arıyorlar; mescidimize dayanak olun diyorlar. Ben çok memnun oluyorum, çok mutlu oluyorum. Bir vakitler köstek olunan vakitleri da yaşadık.
  • Onun için Allah razı olsun diyorum. Kâfi ki; siz isteyin, biz size takviye oluruz. Hiçbir üniversitemiz camisiz kalmasın. Üç hafta evvel Munzur Üniversitesinde açılışımızı yaptık. Bütün üniversitelerimizde mescitleri eksik olanlar tamamlıyor, temelini atıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.