AKP’li Akdağ’ın büyükşehirlerden Anadolu’ya akademik takviye teklifine TTB’den itiraz: Taşıma suyla olmaz

AKP iktidarı, Türkiye’deki tabip açığını kapatmak için yeni adımlar açıklarken; son teklif TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Komitesi Lideri Recep Akdağ’dan geldi. Akdağ, AA’ya yaptığı açıklamada, “Bir yasal düzenlemeyle büyükşehirlerdeki öğretim üye sayısı fazla olan tıp fakültelerimizden yeni açılan fakültelere öğretim üyesi gönderebilelim. Gidip aşikâr bir süre eğitim verip geri dönmek formunda. Böylelikle yeni açılan tıp fakültelerini canlandırabiliriz” teklifini getirdi. 

Akdağ, TTB’den gelen “eğitimde kalite düşüyor” tenkitlerine de “Bu son tez yanlışsız. O vakit TTB’nin de YÖK ve üniversitelerle, cumhurbaşkanımızla birlikte doktorların daha kaliteli yetişmesi için öğretim üye sayısının kaliteli biçimde artırılması ya da mevcut öğretim üyelerinin sayıca fazla olduğu fakültelerden yenilere yardım yapılması konusunda takviye vermesi lazım. Yalnızca ‘Kalitesiz tabip yetişir, sayıyı artırmayalım’ demek çözümsüzlük” karşılığını verdi.

TTB İkinci Lideri Ali İhsan Ökten, Akdağ’ın açıklamalarını Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Türkiye genelinde açılan fakültelerdeki fiziki eksiklik giderilmedikçe öğretim üyesi bulmanın da tahlil olmayacağını vurgulayan Ökten, “Öğretim üyelerinin bu türlü bir şeyi kabul edeceğini de sanmıyorum. Sorunun bu formda çözülmesi güç. Altyapı oluşturmadan tıp fakültesi açılması hakikat değil. Şu anda 128 tane tıp fakültesi var. Bina, öğretim üyesi, fiziki imkân sağlanmadıktan sonra tıp fakültesi açmanın manası yok. Sağdan soldan ya da büyükşehirlerden oraya gidecek öğretim üyeleriyle bu sorun çözülmez” dedi. 

ASİSTAN ARTMALI

Asistan sayılarının artırılmasının da doktor açığını kapayamayacağına dikkat çeken Ökten, “Kamudaki açığı şu an desteklemek için asistan sayısını artırdılar lakin eğitim veren hastane sayısı artmadı ki. Taşıma suyla değirmeni döndürme mantığı yanlış. Bu nitelikli eğitimi engelleyecektir” diye konuştu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.