ABD’de Covid-19 periyodunun sembol isimlerinden Dr. Fauci istifa ediyor

ABD’de Covid-19 devrinde yaptığı açıklamalarla sembol isim haline gelen Dr. Anthony Fauci, aralık ayında ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Yöneticiliği ile ABD Lideri Joe Biden’ın Sıhhat Başdanışmanlığı misyonlarından ayrılıyor.

ABD’de Covid-19 periyodunun sembol isimlerinden Dr. Anthony Fauci istifa edeceğini açıkladı. Fauci, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Joe Biden’ın Sıhhat Başdanışmanlığı vazifemden ayrılacağımı duyurmak isterim. Mesleğimin bir sonraki kademesine geçmek için bu konumlardan aralık ayında ayrılmış olacağım” tabirini kullandı.

ABD Lideri Biden da yaptığı yazılı açıklamada, Fauci ile birçok hususta çalıştıklarını kaydetti. Fauci’nin Ebola, Zika ve Covid-19 süreçlerindeki katkılarından övgüyle bahseden Biden, bugüne kadar 7 ABD liderinin devrinde hizmet verdiğine işaret etti.

Biden, “ABD, Fauci sayesinde daha güçlü, daha dirençli ve daha sağlıklı” tabirini kullandı.

Fauci’nin hükümetteki misyonundan ayrıldıktan sonra hangi konumda çalışacağına ait rastgele bir ayrıntı paylaşılmadı.

Fauci, Covid-19 salgınının başından bu yana gerek Beyaz Saray’da gerekse de ABD medyasında yaptığı açıklamalarla salgının sembol isimlerinden biri olmuştu. Eski ABD Lideri Donald Trump, Fauci’yi salgın devrinde “karanlık senaryolar yazmak” ile suçlamış ve ikili ortasındaki sürtüşmeler vakit zaman gündem haline gelmişti.

Fauci, Biden devrinde de Beyaz Saray Covid-19 ile uğraş grubunun kıymetli bir ismiydi. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.